historická viditelnost

Úžasná podívaná, nad Českem se objevila noční svítící oblaka

Noční svítící oblaka nad Vodní nádrží Seč
Zdroj: Petr Horálek
Téma:

Nad Českou republikou se objevila mimořádně jasná noční svítící oblaka, jev byl pozorovatelný kolem 21:30 až 23:00. Letošní sezóna je pro pozorování velmi příznivá, za četností je i velmi nízká sluneční aktivita.

Pokud vás v pátek večer překvapila svítící obloha, i když už byl pokročilý soumrak, pak jste byli svědky jevu, který je známý jako noční svítící oblaka.

 

Ta vznikají vysoko v atmosféře ve výšce asi 85 kilometrů nad zemí jako tenká vrstva ledových krystalků, které se zpravidla zachytávají na jemném meteorickém prachu.

 

"Nejlépe jsou pozorovatelná okolo letního slunovratu, kdy se v mezosféře (zóně atmosféry, kde k tvorbě oblaků dochází) stabilizuje teplota a tato oblačnost se hned nerozpadne. Oproti běžné závojovité oblačnosti leží zhruba sedmkrát výš nad zemí a díky tomu, že Slunce během červnových nocí neklesá hluboko pod obzor, může tuto oblačnost nasvítit, zatímco nad pozorovatelem je už pokročilý soumrak," vysvětluje astronom Petr Horálek.

 

 

Jev byl u nás velmi dobře pozorovatelný v pátek mezi 21:30 a 23:00, nad územím České republiky podle Horálka nastal tak jasný úkaz naposledy 15. června 2012 ráno.


Podařilo se vám úkaz zaznamenat? Své fotografie můžete posílat na email zpravy@nova.cz nebo na náš profil TN.cz na facebooku.

 

GALERIE: Noční svítící oblaka nad Českem

1
/
7
Zdroj: Petr Horálek
Noční svítící oblaka nad Vodní nádrží Seč

 

klma TN.cz