ELEKTRONIKA A VZDĚLÁNÍ

V Anglii chtějí zákaz mobilů ve škole. Má se to udělat i v Česku? ANKETA

Zabavený mobil - 1
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Téma:

V části Velké Británie zvažují zákaz mobilních zařízení ve všech učebnách, aby pomohli vytvořit příjemné prostředí. To by pak mělo mít pozitivní vliv na chování studentů.

Zákaz všech mobilních zařízeních ve třídách hrozí studentům v Anglii. Ministr školství Gavin Williamson chce zavést zákaz používání mobilů ve třídách, protože je považuje za "rozptylující" a "škodlivé". Informaci přinesl portál BBC.


V následujících šesti týdnech budou probíhat rozhovory s učiteli a rodiči. Chtějí zjistit příčiny nevhodného chování studentů a soustředit se i na řešení následků způsobených pandemií covid-19.


Právě mobily jsou spojené se vzrůstající šikanou. Především sociální sítě jsou využívané ke sdílení nevhodného obsahu, včetně pornografie, které může vyústit ve vydírání nebo sexuální obtěžování mezi studenty.

 


Ministerstvo školství již dříve ohlásilo záměr vytvořit program, který by zajišťoval řešení otázky nevhodného chování mezi žáky. Zapojeno bylo 22 škol a akademických institucích. "Telefony nejenom rozptylují, ale mohou mít také škodlivý vliv na duševní zdraví žáků. Chci tomu zamezit a udělat ze škol místa bez mobilů," řekl Gavin Williamson.

 

"Mluvit o mobilních telefonech je jen snaha o rozptýlení. Mluví o disciplíně a pořádku, ale měl by se spíše zaměřit na mentální zdraví a co potřebují učitelé, aby se vyrovnali se vzniklými mezerami v učení," namítl Kevin Courtney, jeden z vedoucích Národní vzdělávací unie.

 

Mobily ve školách v Česku


Se zákazem mobilů na českých školách nesouhlasí předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR (AŘG). "Šikanu nevyřešíme tím, když mobily zakážeme ve školách, to si můžou pouštět, posílat nebo dávat na sítě po vyučování, a hlavně o přestávce nezabráníte tomu, aby si ho zapnuli, a rozhodně si nemyslím, že bychom se v Česku dostali k tomu, abychom při vstupu do školy vybírali mobily a při odchodu je zase rozdávali," řekla pro TN.cz.

 

Anketa

Měly by se mobily na školách zakázat i v Česku?

Hlasovalo 12682 lidí.

 

Školský zákon dává ředitelům škol možnost omezit nebo zakázat používání mobilu v rámci školního řádu kromě nezbytných případů, jako například při ohrožení zdraví. “Je tedy na zvážení každé školy nebo školského zařízení, jaký přístup si zvolí. Školní řád může také například stanovit výjimky z případného zákazu, kupříkladu pro potřeby výuky," uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

 

Při testech na distanční výuce si žáci posílali odpovědi mobilem. Podívejte se na reportáž TN.cz: 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

mad, rod TN.cz