Požár v národním parku

V Českém Švýcarsku shořely dvě historické chaty! Hasil i vrtulník

Téma:

V Národním parku České Švýcarsko shořely dvě historické chaty nazvané Na Tokáni. Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu a na místě zasahoval také vrtulník s hasicím vakem.

K požáru dvou chat a lesního porostu v Rynarticích na Děčínsku vyjelo v pátek před sedmou hodinou ranní nejdříve 10 hasičských jednotek. Postupně se přidávaly další, až se jejich počet zvýšil na 16.

 

Hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu. "Na místo byl povolán vrtulník s hasícím vakem," řekl mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

 

 

"Oba historické objekty zcela lehly popelem. Hasiči dohašují požár," sdělil mluvčí NP České Švýcarsko Tomáš Salov. V blízkosti dvou chat se nachází ještě třetí srub, ten ale zůstal stranou požáru.

 

Zjistilo se, že v jednom z objektů se nachází propanbutanové lahve. "K požáru se nikdo kromě hasičů blíže nedostane, protože hrozí nebezpečí exploze," dodal Salov.

 

Následná situace se bude odvíjet především od toho, v jakém stavu objekt bude. Pracovníci Národního památkového ústavu zdokumentují technický stav a případné možnosti záchrany.

 

"My musíme počkat na výsledky a zjistit, jak fatální to poškození bylo. Může dojít k tomu, že památka zanikne, protože byla opravdu nenávratně zničená. V tom případě ale může taky dojít k dohodě o tom, že vznikne de facto replika té památky," sdělila Věra Brožová z Národního památkového ústavu.

 

 

Chaty Na Tokáni byly oblíbeným cílem mnoha turistů a jedním z nejhezčích míst v Českém Švýcarsku. Původně na místě nechali Kinští postavit sruby pro lovce tetřevů, odkud také název celého areálu pochází.


V 19. století se celá osada proměnila na turistické zařízení. V roce 1905 objekt pohltily plameny, ale sruby se následně podařilo obnovit. Jejich současná podoba ale pocházela až z 30. let 20. století.
 

GALERIE: Hasiči zasahovali u požáru dvou chat v Českém Švýcarsku

1
/
6
Zdroj: HZS Ústecký kraj
Hasiči zasahovali u požáru dvou chat v Českém Švýcarsku - 4

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
sik TN.cz