žebříček kvality života

V Česku se žije lépe než v USA! Přeskočili jsme i Slováky. SROVNÁNÍ

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 20:46
18.9. 2019 9:41
Téma:

Česká republika si podle společnosti Deloitte nevede vůbec špatně - kvalita života je tu 24. nejvyšší na světě. Životní úroveň Čechů je tak dokonce vyšší než například ve Spojených státech. Nejlépe je na tom naše bezpečnost, gramotnost nebo zdravotní péče. Pohořeli jsme ale v přístupu k informacím a kvalitě životního prostředí.

Podle indexu společenského vývoje, který sestavuje společnost Deloitte ve spolupráci s organizací Social Progress Imperative, mají Češi 24. nejvyšší životní úroveň. V rámci indexu srovnávaly 146 zemí. Není překvapením, že nejlépe dopadly skandinávské státy, Německo, Kanada, Japonsko a Austrálie. Na druhém konci žebříčku se ocitly africké země nebo třeba Afghánistán.

 

 

Ve světovém měřítku si Česko vedlo opravdu dobře, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi to ale není žádná sláva. Oproti roku 2015 jsme si navíc pohoršili o dvě místa. Náš život je nicméně kvalitnější než u sousedních Poláků či Slováků, kteří jsou až na 35. místě. Životní úroveň je v Česku dokonce vyšší než ve Spojených státech, které skončily na 26. místě.

Anketa

Myslíte si, že se v ČR žije lépe než v USA?

Hlasovalo 904 lidí.

 

Pozoruhodné je, že v žebříčku HDP na obyvatele Česko skončilo až na 30. místě, tedy o šest míst hůře. Pro Čechy tak evidentně platí, že dokáží žít kvalitní a plnohodnotný život i s méně penězi.


Podívejte se na interaktivní mapu, jak kvalitní život mají lidé v jednotlivých státech světa:

 

Nejlépe Česko dopadlo v dostupnosti vysoškolského vzdělání. Velmi dobře si také vedlo v bezpečnosti, ať už se jedná o majetek, mučení či politické vraždy. Míra úmrtnosti na silnicích nebo železnicích je však vysoká. Mezi další oblasti, které Čechům zkvalitňují život, patří přístup k pitné vodě, možnost alespoň základní hygieny, extrémně nízká úroveň podvýživy a naopak vysoce kvalitní lékařská péče, nebo také gramotnost.

 

 

Nedostatkem je naopak přístup k informacím - velmi špatně si Česko vede zejména v digitalizaci veřejné správy. Nejhoršího výsledku dosáhlo v oblasti životního prostředí, které je podle indexu v Česku spíše nekvalitní.

 

Česká republika se ale neposunula v žebříčku pouze v kvalitě života, ale také v celkovém bohatství domácností. Podrobnosti k tomu zjišťovala reportérka Simona Šimková:

TN.cz