retro vzpomínky

Nemocnici vybavili nábytkem ze socialismu. Seniorům vrací paměť

Retropokoj ve Vítkovické nemocnici
Zdroj: Getty Images
Téma:

Dost netradiční nápad dostali v jedné z ostravských nemocnic. Pro pacienty tam totiž zřídili retro pokoj, který je má vrátit do starých časů. Místnost je vybavena nábytkem ze šedesátých a sedmdesátých let.

Zejména pro seniory vytvořila Vítkovická nemocnice v Ostravě retro pokoj ve stylu 60. a 70. let. Dobový gauč, křesla, velký stůl s osmi židlemi, knihovnička s knížkami i časopisy. To vše najdou pacienti oddělení Následné lůžkové péče v nové místnosti.

 

"Myšlenku zřídit retro pokoj jsme zveřejnili na našem nemocničním facebooku a hned se nám ozývali lidé, kteří do něj chtěli věnovat nábytek a zařízení. Díky nim jsme ho otevřeli už v prosinci," popsala staniční sestra oddělení následné péče Vítkovické nemocnice Lenka Holubová.

 

Pokoj má podle staniční sestry na seniory pozitivní vliv. V dobovém prostředí si vybaví spoustu zdánlivě zapomenutých vzpomínek a procvičují tak mozkové funkce.

 

 

Jedná se o prostor velikosti přibližně čtyři krát osm metrů ve stylu denní místnosti. Senioři se v něm potkávají, tráví volný čas, vodí si tam návštěvy, nebo rehabilitují.

 

 

 

"Chodí sem i děvčata z dobrovolnického sdružení ADRA na takzvanou kafíčkárnu. Povídají si zde s pacienty, hrají různé společenské hry a třeba i vyrábějí nejrůznější dárkové předměty v rámci pracovní terapie," dodala staniční sestra.

pan TN.cz