Mléčná dráha

Vědci zachytili záhadné signály z kosmu, poprvé přímo z naší galaxie

Ilustrace největší objevené supernovy
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
6.11. 2020 20:04
Téma:

Vědcům z Kanady, USA i Číny se podařilo zachytit záhadné signály z vesmíru. Původ takzvaných fast radio bursts (FRB ), česky rychlé rádiové záblesky, dosud není vysvětlený. Nyní poprvé ovšem "kosmické vysílání" přišlo přímo z naší galaxie, tedy Mléčné dráhy.

Nevysvětlené záblesky experti poprvé zachytili v roce 2007. Pozoruhodné jsou především tím, že i když trvají jen několik milisekund, i za tento velmi krátký časový úsek vyzáří více energie, než Slunce vyprodukuje za celý den.

 

Tři nezávislé studie založené na pozorování z USA, Kanady, Číny i přímo z kosmu, zveřejněné v prestižním vědeckém žurnálu Nature, nyní nejspíš konečně odhalily zdroj tohoto nesmírně silného "vysílání."

 

Letos 27. dubna dva teleskopy umístěné ve vesmíru zaznamenaly velmi silné rentgenové záření a gama radiaci vycházející z vesmírného tělesa na druhé straně naší galaxie, píší Sky News.

 

Když astronomové následující den z povrchu Země namířili teleskopy na tu samou oblast Mléčné dráhy, byli svědky neuvěřitelně silného rádiového záblesku. Astrofyzička Daniele Michilliová z McGill University ho popsala jako "nejzářivější zaznamenaný v naší galaxii."

 

 

Vědci dosud nevědí, co tyto záblesky způsobuje, ale díky tomu, že tentokrát FRB přiletěl přímo z naší galaxie, tak dokázali zaměřit jeho pravděpodobný zdroj. Je jím druh neutronové hvězdy se silným magnetickým polem - takzvaný magnetar.

 

Magnetary jsou pozůstatky hvězd, které se už dávno změnily v supernovu a explodovaly. Jsou neuvěřitelně zhuštěné - i při průměru pouhých 20 kilometrů mají kolem 140 procent hmoty našeho Slunce, které má v průměru 1,4 milionu kilometrů.

 

I když vědci zaměřili pravděpodobný zdroj silného rádiového záblesku, stále není jasné, jak vlastně magnetar dokáže takto silné signály "vyrobit" a poslat na tak dlouhé vzdálenosti.

TN.cz