anketa Minimální vs. průměrná mzda

VELKÉ SROVNÁNÍ: Jaká je minimální mzda v Česku a ve světě

Práce
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Jsme na tom stejně jako Estonci a téměř stejně jako Američané nebo Japonci. Vyplývá to alespoň ze srovnání minimální mzdy vůči průměrné. Právě v těchto státech je minimální gáže o trochu více než třetina té průměrné. Vyplývá to ze statistik OECD.

Přijde vám, že v Česku je nízká minimální mzda? Vězte, že jsme na tom stejně jako Estonci a podobně jako Američané nebo Japonci. Teda pokud srovnáváme vztah minimální mzdy k průměrné. Ve zmíněných státech je ale na čistý přepočet, bez ohledu na kupní sílu a další ukazatele, je samozřejmě vyšší.
 

Anketa

Je podle vás minimální mzda v Česku nízká a měla by se zvýšit?

Hlasovalo 5013 lidí.
V Česku je minimální mzda od loňského srpna 8500 Kč, Sobotkova vláda uvažuje o jejím zvýšení až na 9200 Kč. Podle statistik OECD je minimální mzda ve výši 36 % průměrné mzdy. Jak už bylo řečeno stejně dopadli Estonci, o trochu lépe Američané a Japonci, kteří dostávají minimální mzdu ve výši 38 % průměrné.
 


 

Na vrcholu žebříčku se umístilo Turecko. U nich je minimální mzda ve výši 73 % průměrné. Ale není jim co závidět, protože průměrná turecká mzda je v přepočtu jen okolo 14 tisíc korun. Lépe na tom jsou Francouzi, jejichž minimální mzda je v přepočtu asi 40 tisíc korun. Nicméně je nutno podotknout, že ve Francii jsou trochu vyšší životní náklady.
 

Minimální mzda zaručuje minimální výdělek za vykonanou práci. V Česku byla poprvé zavedena v únory 1991 a od té doby změnila několikrát svoji výši. Naposledy se zvýšila loni v srpnu, kdy z 8 tisíc se zvýšila na 8500 Kč, pro zajímavost minimální mzda v roce 1991 byla 2000 Kč.
 


Podle názorů některých ekonomů, ale není pro pracovní trh prospěšná. Protože řada nezaměstnaných lidí by byla ochotna pracovat i za částku nižší, ale protože zaměstnavatelé musí podle zákona platit alespoň minimální mzdu, nezaměstnají je, protože se jim to nevyplatí.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

To je balík! Pitt s Jolie dostali za svatební fotky víc, než vyděláte za celý život

Platy herců, které vás šokují! Kolik brali Menšík, Marvan nebo Sovák?

Související témata:
TN.cz / hmr