vzácný úkaz

V oblíbené destinaci Čechů vyfotili velkého bílého žraloka! Má 5 metrů

Velký bílý žralok vyfocen u Mallorcy
Zdroj: Alnitak - Conservation in Action

Turisti, kteří míří o prázdninách na španělskou Mallorcu, by se měli mít na pozoru. U pobřeží oblíbeného ostrova, kam každý rok míří tisíce Čechů, byl totiž ve čtvrtek spatřen velký bílý žralok.

Velkého bílého žraloka viděli u jižního pobřeží ostrova. Pětimetrové zvíře spatřil tým vědců a dokázal ho i vyfotit. Vedoucí týmu biologů Ricardo Sagarminaga van Buiten označil žraloka za velkého bílého – tedy největší druh masožravého žraloka. Výzkumníci ho sledovali přibližně hodinu.

 

 

Velkého bílého žraloka nespatřili ve španělských vodách dlouhých 30 let. Za tu dobu se občas objevily zvěsti o výskytu vrcholného predátora, ale nikdo ho nezaznamenal, a tím pádem nebyl jeho výskyt potvrzen.

 

 

Žraloka pozoroval tým deseti lidí, včetně dvou mladých studentů, kteří byli na vědecké expedici na stáži. Vědci mají z objevu radost, ve Středozemním moři by se mělo pohybovat až 47 druhů žraloků. Nejvíce je zastoupen žralok modrý.

 

Velký bílý žralok je podle dostupných statistik odpovědný za nejvíce zaznamenaných útoků na lidi. Od roku 2012 to bylo 272 útoků, které měl tento predátor na svědomí.

 

Podívejte se na záběry, jak velký bílý žralok zaútočil na kajakáře:

 

hru TN.cz