Neuvěřitelný příběh

Veronika v kómatu porodila syna a probrala se! Exkluzivní rozhovor

Příběh maminky, která před třemi lety skončila po dopravní nehodě v kómatu a na přístrojích dokázala donosit syna, patří mezi největší úspěchy medicíny. Žena se po porodu jako zázrakem probrala. Postupně začala mluvit a hýbat tělem. Dnes už dělá první krůčky. A štáb TV Nova s ní poprvé po letech mohl natočit rozhovor.

Maminka Veronika a její tříletý syn Daniel jsou živoucí důkazy toho, že zázraky se opravdu stávají. Málokdo na tomto světě se ocitl blíž smrti - nastávající maminka dostala smyk v autě, když jí vběhl do cesty zajíc. "Pamatuju si jen to, že tam běžel zajíc a že jsem byla těhotná," uvedla Veronika Tlustá.

 

Veronika byla osm měsíců v kómatu a každé slovo, které dokáže správně vyslovit, je pro ni obrovský úspěch. Na záběrech, které štáb TV Nova natočil před třemi lety v nemocnici, přitom ještě nehybně v bezvědomí ležela na nemocničním lůžku.

 

Lékaři jí nedávali ani nejmenší šance na přežití. Nastávající maminku drželi na přístrojích jen kvůli dítěti, které ještě nebylo schopné porodu. Veronika dokázala plod udržet a v kómatu porodila zdravého chlapce. "Já jsem koukala, že je to on, že vzniknul, že se mi povedl," prohlásila Veronika.

 

Samotné narození byl obrovský úspěch lékařů - první případ v republice a jeden z mála na světě. Jenže zázraky pokračovaly. Když se Veronika stala matkou, najednou se začala vracet mezi živé. Jednoho dne otevřela oči, přitáhla si k sobě lékaře a vzala do ruky jeho vizitku. "Přečetla mu jeho jméno a od té doby se učila nová slova," popsala kamarádka Renata Horňáková.

 

 

 

Daniel a Veronika zažívali v posledních letech stejné úspěchy - oba se učili chodit, spolu zkoušeli první slova, a zatímco maminka teď ze všech sil cvičí, aby se sama postavila na nohy, její syn už zvládá i brusle.

 

Daniel vyrůstá v rodině svého strýce, ale dobře ví, proč je maminka na vozíku a zná celý příběh, jak se dostal na svět. Veronika nevzdává naději, že s pomocí celé rodiny bude jednou samostatná. "Já věřím pořád, je to mladá, silná holka, má tady chlapečka, tak prostě musí," řekla maminka Veroniky Jaroslava Tlustá.

 

Veronika podstoupila léčbu kmenovými buňkami a doufá, že časem sama vstane z vozíčku. Za největší úspěch ale považuje to, že dokázala udržet naživu svého syna. "Je to zázrak," uznala sama.

Josef Svoboda/epa TN.cz