síť Starlink

Světla na obloze budou ještě vidět, pak odletí na svá místa

Raketa Falcon 9 s 60 družicemi
Zdroj: Vimeo, Marco Langbroek
Téma:

Společnost SpaceX úspěšně začala budovat síť satelitů Starlink, která má přinést levný a rychlý internet do celého světa. Už po vypuštění první várky přístrojů lidi zmátl zajímavý úkaz na noční obloze v podobě řetězce světel, jedná se právě o 60 satelitů. Ty se ale postupně dostávají na vlastní oběžné dráhy, zajímavý úkaz se tak vytrácí.

Sociální sítě se v pátek zaplnily dotazy na záhadný pás světel na noční obloze, úkaz byl viditelný i z České republiky. Světelný úkaz byl dost netradiční, mnoho lidí si myslelo, že jsou svědky UFO.

 

Vysvětlení je ale jednodušší, jde o první várku satelitů Starlink, které na oběžnou dráhu Země vypustila společnost SpaceX. Jedná se o první krok pro vytvoření sítě satelitů, které mají přinést vysokorychlostní internet do celého světa.

 

Nyní je na oběžné dráze 60 družic, celá síť má být ale tvořena až 12 tisíci družicemi. Na noční obloze tak bude světelných bodů přibývat. Satelity je možné vidět na obloze i nyní.

 

Podle portálu Calsky, který informuje o přeletech, bude možné pozorovat družice hned několikrát za noc. Pozorovatelné nad Českou republikou budou z úterý na středu zhruba od 23:43, kulminace nastane kolem 23:48, viditelné budou do 23:53.

 

 

Další možnost pak nastane krátce před půl druhou ráno, satelity budou viditelné od 1:20, kulminace připadá na 1:25, satelity pak zmizí zhruba kolem 1:31. Výrazně viditelné by měly být ještě kolem třetí hodiny, viditelné začnou být už kolem 2:57, kulminace nastává ve 3:03, satelity pak zmizí ve 3:08.

 

"Časem se ovšem formace jakéhosi řetízku družic rozpadne, protože satelity budou pomocí vlastních motorů dopravovány do cílových pozic," upozorňuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

 

Na start rakety Falcon 9 s 60 satelity se můžete podívat zde:

klma TN.cz