Nákaza v Asii

Záhadný virus si vyžádal druhou oběť! Potvrdili přenos mezi lidmi

Smrtelná epidemie
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 10:25
17.1. 2020 10:09
Téma:

Nový virus, před nímž varovala Světová zdravotnická organizace (WHO), si vyžádal už dvě oběti. Poprvé ho lékaři zaznamenali v Číně, odkud se už ale rozšířil do Thajska a Japonska. Podle odborníků už se ale brzy může dostat do všech koutů světa.

Druhou obětí záhadného viru se stal 69letý muž z Číny. Zemřel ve středu ve městě Wu-Chan, které je považováno za epicentrum nové nákazy. Příčinou úmrtí byl zřejmě zápal plic, který virus způsobuje. V pátek o tom informovala agentura AP s odvoláním na čínské úřady.

 

Muž se nakazil nejspíše na silvestra loňského roku, jeho zdravotní stav se zhoršil po pěti dnech. Trpěl zápalem plic, zánětem srdečního svalu a postupně mu selhávaly orgány. Zatím není jasné, zda všechny tyto obtíže způsobil nový virus, nebo muž trpěl ještě další nemocí.

 

Ve Wu-Chanu zaznamenali už 41 nakažených, z nichž 12 už bylo vyléčeno a propuštěno z nemocnic domů. Pět pacientů ale stále zůstává ve vážném stavu. Úřady dohledaly přes 700 lidí, kteří byli s nemocnými v úzkém kontaktu, žádné příznaky ale zatím nemají.

 

 

I přesto zdravotníci potvrdili, že se koronavirus, který je stejného druhu jako SARS nebo MERS, může nejspíše přenášet z člověka na člověka. Evidují totiž případ ženy, která ho pravděpodobně získala od svého manžela. Jako centrum nákazy je označován rybí trh, který byl 1. ledna uzavřen.

 

Virus už se rozšířil do dvou dalších asijských zemí. Lékaři zjistili nákazu u dvou lidí v Thajsku a jednoho v Japonsku. Všichni tři pocházejí z Číny nebo ji v minulých dnech navštívili. WHO už varovala před dalším šířením viru, nemocnice se na to mají připravit.

TN.cz