americký astronaut

Zemřel čtvrtý muž na Měsíci. Alan Bean byl i úspěšný malíř

Astronaut Alan Bean
Zdroj: Profimedia
Alan Bean
Téma:

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) v sobotu informoval, že ve věku 86 let zemřel bývalý astronaut Alan Bean. Jako člen posádky mise Apollo 12 byl Bean čtvrtým člověkem, který stanul na povrchu měsíce. O čtyři roky později strávil dva měsíce na americké vesmírné stanici Skylab.

O úmrtí bývalého astronauta informovala prostřednictvím NASA jeho rodina. Bean zemřel ve věku 86 let v sobotu v nemocnici v Houstonu dva týdny poté, co náhle onemocněl při návštěvě Fort Wayne v Indianě.

 

"Alan byl nejsilnější a nejhodnější muž, jakého jsem kdy poznala. Byl láskou mého života a moc mi chybí. Rodilý Texasan Alan zemřel pokojně obklopen těmi, kteří jej milovali," uvedla vdova Leslie Beanová, která byla manželkou bývalého astronauta 40 let.

 

Bean vystudoval letecké inženýrství na Texaské univerzitě v Austinu. Nastoupil k námořnímu letectvu. V roce 1963 byl vybrán ve 3. skupině astronautů. Byl velitelem záložní posádky mise Gemini 10 a členem záložní posádky mise Apollo 9. Byl vybrán jako pilot lunárního modulu mise Apollo 12 a po členech mise Apollo 11 Nielu Armstrongovi a Buzzovi Aldrinovi a veliteli Apolla 12 Carlesi Conradovi byl Bean čtvrtým člověkem, který vstoupil na povrch měsíce.

 

 

Po skončení programu Apollo zůstal u NASA a velel druhé misi na americkou vesmírnou stanici Skylab, kde strávil přes dva měsíce. Po skončení Skylabu byl ještě členem záložní posádky pro misi Apollo-Sojuz. Pak coby civilista dál pomáhal trénovat astronauty.

 

U NASA skončil v roce 1981, aby se naplno věnoval své další vášni - malování. "Po Skylabu jsem si řekl: ´Víte co? Viděl jsem věci, které žádný umělec nikdy v historii neviděl, kdybych je dokázal hezky nakreslit, tak bych mohl něco dokázat ve světě umění´," říká Bean ve vzpomínkovém videu, které NASA zveřejnila na svém webu.

 

Vzpomínkové video NASA:

 

"Jako všichni velcí objevitelé, Alan posunoval hranice. Než by přijal omezení technologie, vědy a dokonce představivosti, chtěl tyto hranice posouvat, ve všech svých životních cestách," řekl o Beanovi ředitel NASA Jim Bridenstine.

 

Vedle Beana zemřel letos i další účastník mise Apollo John Young, který byl na měsíci v rámci mise Apollo 16. Na živu zůstávají z astronautů, kteří se prošli po měsíci už jen Buzz Aldrin (Apollo 11), Charles Duke (Apollo 16), David Scott (Apollo 15) a Harrison Schmitt (Apollo 17).

Související témata:
vbo TN.cz