Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 4. 2018
Smutná zpráva

Zemřel herec Ermey! Proslavily ho role generálů, hrál v Olověné vestě

Ronald Lee Ermey
Zdroj: Profimedia
Ermey hrál především vojenské velitele (snímek z Olověné vesty)

V 74 letech zemřel hollywoodský herec Ronald Lee Ermey. Proslavil se především jako seržant Harman v Olověné vestě. Dohromady se objevil asi v 60 filmech včetně Texaského masakru motorovou pilou či Sedm.

O smrti populárního herce informoval jeho dlouholetý manažer Bill Rogin na twitteru. "S velkou lítostí vám musím sdělit, že R. Lee Ermey skonal dnes ráno kvůli komplikacím spojeným se zápalem plic. Bude nám všem vážně chybět," stojí v příspěvku.

 

Ermey se narodil v kansaském městě Emporio. V mládí měl problémy se zákonem, až mu soudce dal vybrat mezi službou u armády a vězením. 11 let strávil u námořnictva, 14 měsíců bojoval ve válce ve Vietnamu.

 

Po odchodu do vojenského důchodu studoval univerzitu v Manie na Filipínách. Objevil se v několika filmech, hrál ale jen malé role - včetně Apokalypsy režiséra Francise Forda Coppoly. U něj pracoval i jako odborný poradce.

 

 

Podle oblíbené historky, která se v Hollywoodu traduje, radil původně Ermey i Stanleymu Kubrickovi při natáčení Olověné vesty. Režiséra ale natolik uchvátil jeho rozkazovačný hlas, že ho obsadil do role seržanta Harmana, který své vojáky psychicky i fyzicky týral.

 

Role drsných mužů už mu zůstaly. Hrál dohromady v asi 60 filmech - z těch známějších třeba ve snímku Hořící Mississippi, Sedm, Zázračný běžec či Texaský masakr motorovou pilou. Jako vojenský velitel se objevil i v některých seriálech - včetně Miami Vice, Dr. Houseovi nebo Simpsonových.

epa TN.cz