Smutná zpráva

Zemřel herec Ian Holm. Proslavil se rolí Bilba Pytlíka v Pánovi prstenů

Herec Ian Holm
Zdroj: Profimedia
Holm se proslavil jako Bilbo Pytlík
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 19. 6. 2020
Téma:

Britský herec Ian Holm, který se proslavil rolí Bilba Pytlíka ve filmové sérii Pán prstenů, zemřel. Bylo mu 88 let, úmrtí souviselo s Parkinsonovou chorobou.

"S obrovským zármutkem musím oznámit, že sir Ian Holm zemřel dnes ráno ve věku 88 let. Zemřel pokojně v nemocnici, obklopen svou rodinou a pečovateli," citoval v pátek Holmova agenta portál BBC. Holm trpěl Parkinsonovou nemocí, se kterou podle jeho zástupce souviselo i úmrtí.

 

Holm se proslavil především postavou Bilba Pytlíka, kterou ztvárnil v trilogii Pán prstenů a filmové sérii Hobit. Na kontě měl ale i další skvělé role. Za výkon ve snímku Ohnivé vozy z roku 1981 byl navržen na Oscara, už dva roky předtím zářil ve filmu Vetřelec.

 

Holm se narodil 12. září 1931 v Essexu, poté se rodina přestěhovala do Londýna. Studoval na Královské akademii umění, v roce 1960 byl u založení Královské shakespearovské společnosti. Ztvárnil krále Leara či Henryho V. a za svá zpracování pravidelně získával divadelní ceny.

 

V polovině kariéry přešel od divadla k filmu a v roce 1969 získal svoji první cenu BAFTA. Nejdříve hrál hlavně shakespearovské postavy, v roce 1979 na sebe ale upozornil jako nadroid s bílou krví ve Vetřelci. O dva roky později přišla jeho životní role atletického trenéra Sama Mussabiniho v Ohnivých vozech.

 

 

Mezi další úspěšné snímky, kde si Holm zahrál, patří Pátý element, Extra život či Nahý oběd. Mladší generace ho pak znají především jako Bilba Pytlíka, v posledních letech ale zářil i v hororu Z pekla, kde vystupoval po boku herce Johnnyho Deppa.

 

Ještě na začátku června se Holm omlouval za svou neúčast na znovushledání tvůrců filmových sérií Pán prstenů a Hobit. "Mrzí mě, že vás neuvidím, stýská se mi po vás a doufám, že vás dobrodružství zavedou na mnoho míst. Já jsem v karanténě ve svém hobitím domě," vzkázal. Zemřel ve věku 88 let.

Související témata:
TN.cz