smutná zpráva

Hurvínek a Spejbl pláčou! Zemřel jeden z tvůrců jejich divadla

Dušan Soták - Divadlo Spejbla a Hurvínka
Zdroj: Profimedia, Divadlo Spejbla a Hurvínka
Divadlo Spejbla a Hurvínka
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 5.11. 2019 13:11
Téma:

Ve věku pětašedesáti let zemřel výtvarník Dušan Soták, který byl nedílnou součástí Divadla Spejbla a Hurvínka. Soták podlehl vážné nemoci. Jeho úmrtí potvrdilo divadlo na svém facebooku.

Dušan Soták byl výtvarník, řezbář, sochař, scénograf, technolog a divadelní pedagog. "Divadelní svět je svět symbolů a emocí. Je symbolické, že Dušan odešel právě na Dušičky. Snad, že byl duší našeho divadla a divadlo je doslova prodchnuto jeho prací, aniž bychom si to pořádně uvědomovali," uvedlo ve smutečním prohlášení Divadlo Spejbla a Hurvínka na facebooku.

 

Dušan Soták zasvětil svůj život divadlu. "Vedle dlouhé řady divadelních výprav byl autorem pohyblivého sousoší Spejbla a Hurvínka v našem foyeru. Autorem bronzové lavičky před divadlem i její dřevěné obdoby u pokladny," popsalo divadlo s tím, že byl Soták autorem a aranžérem i divadelního muzea.

 

 

 

Soták byl také autorem loutek divadla, ale i menších figurek pro první ročníky kurzu loutkového divadla pro děti. "Pracoval pro divadlo ze všech sil až do doby, než ho nemoc příliš oslabila," dodalo divadlo.


"Všichni si ho poneseme ve vzpomínkách," dodalo Divadlo Spejbla a Hurvínka. "A je jedno, jestli jsou naše srdce živá, z lipového dřeva nebo dokonce z bronzu. Dušan bude s námi a se Spejblem a Hurvínkem díky své práci už napořád," dodalo v dojemném oznámení divadlo.

 

 

 

Dušan Soták vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu, v Praze poté vystudoval obor scénografie. Za svůj život se podílel na celé řadě představení, například Hurvínek a kouzelník, Hurvajz nefetuj, Hip, hip, hurá Hurvínek a dalších. Pracoval i pro celou řadu dalších divadel, například pro Divadlo rozmanitostí v Mostě.

mik TN.cz