smutná zpráva

Zemřela herečka Vlasta Chramostová! Byla signatářkou Charty 77

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 6.10. 2019 20:29
Téma:

Ve věku dvaadevadesát let zemřela herečka a signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová. Byla jednou z nejvýraznějších osobností pražského Divadla na Vinohradech.

"Mohu potvrdit, že Vlasta Chramostová zemřela. Bylo jí 92 let. Zemřela v jedné z pražských nemocnic," řekl TN.cz mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Chramostová podle Staňka odešla ve spánku.

 

Chramostová před kamerou debutovala roku 1949 v dramatu Veliká příležitost. Jako signatářka Charty 77 si ale dlouhou dobu pořádně nezahrála. Hrála tak aspoň doma pro přátele takzvané bytové divadlo, ve kterém vzniklo například představení Všechny krásy světa na počest oblíbeného básníka Jaroslava Seiferta.

 

 

 

Výrazně se prosadila filmem Spalovač mrtvol, který natočil její manžel Stanislav Milota. Milota, který byl také signatářem Charty 77, zemřel v únoru na zápal plic.

 

 

Chramostová a Milota se seznámili v roce 1961 během natáčení filmu Spadla z měsíce. V té době byla herečka ještě vdaná za svého prvního manžela, sochaře Konráda Babraje. S Milotou měli svatbu v roce 1971.

 

 

 

V divadle na Vinohradech Chramostová ztvárnila řadu výrazných rolí - například Annu Kareninu, Marii Stuartovnu, a například Hanu Jelkesovou ve hře Noc s leguánem. Zahrála si také v řadě dalších filmů, například Až přijde kocour, Bílá paní a Klapzubova jedenáctka .

 

Poslední rozloučení s herečkou bude v pondělí 14. října od 11 hodin v Národním divadle. Ministr kultury Lubomír Zaorálek webu Novinky.cz prozradil, že pohřeb bude, stejně jako u Karla Gotta, se státní poctou.
 

GALERIE: Zemřela Vlasta Chramostová

1
/
5
Zdroj: TN.cz
Vlasta Chramostová - 1

TN.cz