Bylo jí 92 let

Zemřela legendární hlasatelka Kamila Moučková. V roce 1968 ohlásila invazi

Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 25. 11. 2020 20:21
24.11. 2020 21:25
Téma:

Ve věku 92 let zemřela bývalá televizní hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, která v roce 1968 z obrazovek informovala diváky o invazi vojsk Varšavské smlouvy. Později čelila perzekuci ze strany komunistického režimu.

O skonu výrazné televizní tváře, která dostala v roce 2013 od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy, informovala v úterý večer bez bližších podrobností Česká televize i Blesk

 

Ten uvedl, že Moučková měla psychické i zdravotní problémy delší dobu a střídavě pobývala v nemocnici a doma. "Nedávno musela být dokonce převezena do péče boromejek," tvrdí Blesk.

 

ČT připomněla, že se Moučková po vpádu "spřátelených" vojsk v srpnu 1968 zapojila do protiokupačního vysílání, za což byla následně režimem perzekuována.

 

 

Od začátku 70. let tak místo jako moderátorka pracovala například jako uklízečka, prodavačka nebo servírka. Později se přidala k disidentům a jako jedna z prvních podepsala Chartu 77.

 

Po sametové revoluci se na obrazovky na několik let vrátila, spolupracovala i s jinými médii. V roce 1996 neúspěšně kandidovala do Senátu.

 

Moučková měla tři děti, byla dvakrát vdaná. Nejdéle žila "na psí knížku" s hercem Jiřím Zahájským.

TN.cz