výstup do kosmu

Unikátní oprava na ISS, rozbil se přístroj na výzkum temné hmoty

Pohled na přístroj AMS - 02 z roku 2011
Zdroj: NASA
Pohled na přístroj AMS - 02 z roku 2011
Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 20:11
15.11. 2019 14:57
Téma:

Kosmonaut Evropské vesmírné agentury Luca Parmitano a americký astronaut Andrew Morgan v pátek odpoledne opustili bezpečí Mezinárodní vesmírné stanice, aby se pustili do unikátní a velmi náročné opravy. Porouchal se totiž přístroj pro výzkum temné hmoty a temné energie, ten nikdy nebyl konstruován tak, aby bylo možné ho opravovat na oběžné dráze.

V pátek začal první ze série výstupů do volného prostoru kvůli opravě přístroje AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometer), kterému selhal systém chlazení. Přístroj již překročil svou plánovanou životnost, i tak se ho vesmírné agentury pokouší znovu oživit.

 

Nejedná se o jednoduchou opravu, nikdo totiž nepočítal s tím, že by bylo přístroj nutné opravovat přímo na oběžné dráze. Kromě samotné opravy se musel také například připravit přístup k přístroji.

 

I to bylo cílem prvního z celkem pěti plánovaných výstupů, Parmitano a Morgan měli za úkol nainstalovat madla, která usnadní pohyb, dále vše důkladně nafotili. Čekalo je také odstranění protimeteorického krytu.

 

 

Samotné opravy systému chlazení jsou v plánu během dalších výstupů. Parmitano a Morgan vyrazili do kosmu kolem 13:05 našeho času.

 

Vysílání NASA:

 

Vysílání ESA:

TN.cz