Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 2. 2014
Jak se mají?

Biľak už je po smrti. Jak si žijí další komunističtí pohlaváři?

Zdroj: TV Nova

Vasil Biľak, který dodatečně pozval sovětské okupanty do Československa, je sice po smrti, spousta jeho souputníků ovšem dožívá v klidu a ústraní. Jak se mají další komunističtí hlavouni?

Milouš Jakeš - jeden z nejmocnějších komunistů, kterému pomohlo na nejvyšší posty i to, že podpořil sovětské okupanty. Je mu 91 let a před dvěma měsíci pohřbil svou manželku. Před pádem režimu se zesměšnil památným projevem v Červeném Hrádku, kterému se pamětníci posmívají dodnes.


Se svými bývalými kolegy se mohl několikrát potkat u soudů, které neúspěšně řešily komunistické zločiny. Třeba s bývalým premiérem Lubomírem Štrougalem. I ten dnes žije v ústraní. Je mu 89 let.


Jediným odsouzeným významným komunistou tak zůstává nyní osmašedesátiletý Miroslav Štěpán. Za potlačování demonstrací si odseděl necelé dva roky. Pak založil vlastní komunistickou stranu. KSČM se mu totiž zdála moc měkká.


Poslednímu generálnímu tajemníkovi komunistů, kterým byl pouhý měsíc Karel Urbánek, je dnes 72 let. Žije na jižní Moravě a vlastní podíl v zemědělské firmě. Jako jeden z mála stále používá dnes už neuznávaný titul z vysoké školy politické - doktor sociálně politických věd.


Na ten je stále pyšný i kdysi nejmladší člen komunistického ústředního výboru Vasil Mohorita. Ten se snažil podnikat, ale jeho firmy skončily v konkurzu. Z Prahy se odstěhoval do východních Čech. Mohorita před lety dokonce říkal, že se musel na stará kolena živit mytím nádobí v londýnských restauracích.

pez, Hanuš Hanslík TN.cz