Mám čisté svědomí a ničeho nelituji, říká Vasil Biľak

Vasil Biľak - komunista, pokládaný za spoluautora zvacího dopisu, který vyzýval sovětské vedení k zásahu proti československé "kontrarevoluci", ničeho nelituje a tvrdí, že má čisté svědomí. Říká to jeho zeť Jozef Ševc, kterého v úterý citují slovenské Hospodárske noviny.

"Stojí si za tím, že ten dopis neodevzdal, v tomto směru má čisté svědomí," prohlásil pro deník Ševc, šéf polistopadových slovenských komunistů.

 

Deník Sme v pondělí napsal, že se prokuratura rozhodla přerušit Biľakovo trestní stíhání za "pozvání" vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

 

Bývalý tajemník Komunistické strany Československa, její hlavní ideolog Biľak dnes žije s dcerou a zetěm v luxusní vile na bratislavském Slavíně, pobírá štědrý důchod a píše paměti, v kterých chce pojmenovat "svoji pravdu", informují Hospodárske noviny.

 

PSALI JSME:

Pozval k nám vojska Varšavské smlouvy. Přesto Biľak ujde trestu

 

Třiadevadesátiletý Biľak je považovaný za posledního žijícího signatáře zvacího dopisu. Rusky psaný dopis se stal pro sovětské vedení záminkou k invazi do Československa 21. srpna 1968.

 

"Mentálně je v pořádku, ale samozřejmě, že síly mu už tolik neslouží. K lékaři nechodí, je jen starý, ne nemocný,“ vypovídá Ševc.

 

Jeho tchán prý politiku stále sleduje."Dívá se na teletext, zprávy agentur a poslouchá mluvené slovo, noviny nečte," tvrdí Ševc.

 

Biľak podle něj udržuje kontakty s vrstevníky, například s posledním šéfem komunistické Státní bezpečnosti, generálem Alojzem Lorencem.

 

"Má mnoho přátel. Všichni, kteří si ho váží, si k němu najdou cestu," říká Ševc.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co dělají komunistické špičky 20 let po revoluci?

 

"Skutečnou pravdu" o událostech kolem invaze do Československa se podle něj veřejnost "teprve dozví" – a to z Biľakových pamětí. "Paměti jsou napsané až do současnosti a budou vydány teprve tehdy, až (Vasil Biľak) nebude mezi námi," citují Hospodárske noviny Ševce.

 

Biľak a Miloš Jakeš, předlistopadový vůdce československých komunistů, jsou poslední žijící představitelé "dělnicko-rolnické vlády", která se pokusila po invazi 21. srpna 1968 se souhlasem sovětského politbyra převzít moc a nastolit prosovětský režim. Pokus zkrachoval.

 

Funkce hlavního ideologa však z Biľaka v příštích letech udělala jednu z tváří normalizace. Biľak řídil čistky v KSČ. Později se svými souputníky torpédoval pokusy o československé reformy ve stylu Michaila Gorbačova.

 

Po listopadu 1989 byl obviňován z vlastizrady a trestných činů spadajících pod zákon na ochranu míru.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax