Gigant na Ruzyni

Obří luxusní airbus přistál v Praze. PODÍVEJTE SE DO JEHO ÚTROB

Největší civilní dopravní letadlo na světě Airbus A 380 dnes teprve po třetí v historii přistálo v Praze. Jedná se výjimečný stroj, který je podle některých odborníků největším trumfem v bitvě mezi dvěma výrobci letadel - Boeingem a Airbusem.

Airbus A 380, dvoupatrový okřídlený luxus, který se dotýká nebes. Letadlo dokáže pojmout až 800 pasažérů a nabízí komfort a prostor, které v jiných letadlech jen těžko najdete. "Tady na tomto typu letadla máme 21 kolegů. Na 'jumbu' (Boeing 747 - pozn. red.) to bylo 14 takže už v tom je velký rozdíl," prozradil steward Pavel Sládek.
 

Cestující mají k dispozici například postel, bar, společenskou místnost a v některých strojích dokonce tělocvičnu. Cena letenky z Mnichova do New Yorku začíná u některých dopravců na necelých 14 tisících korun.

 

Letadlo je 73 metrů dlouhé a rozpětí křídel má 80 metrů. Největším odběratelem airbusů jsou Spojené arabské emiráty - ty na konci loňského roku oznámily nákup 50 ti kusů A380tky. Cena jedné přesahuje 8 miliard korun. "Létat s A380 není vůbec těžké, je to hračka díky moderní technice. Kokpit je jeden velký počítač," usmívá se pilot Werner Knorr.
 


Poprvé do Prahy přiletěl airbus A380 německé společnosti Lufthansa v říjnu roku 2011. A už tehdy jeho přítomnost na ranveji způsobila pozdvižení. Podruhé to bylo zcela neplánované přistání o pár měsíců později, kvůli kolapsu jedné z cestujících, která později zemřela. Páteční přímý let do Prahy ze Soulu trval něco málo přes deset hodin.

Michal Čoudek tn.cz / TV Nova