Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.12. 2013 14:23
pozor na šmejdy

Pozor na vánoční podvodníky! Myslíte si, že kupujete JMELÍ? Je to OCHMET!

Jmelí - ilustrační foto
Zdroj: Mediafax

K Vánocům tradičně patří řádná výzdoba, kde samozřejmě nesmí chybět zavěšené jmelí. Pokud si ho ale nenatrháte sami, je třeba ho koupit. Ale pozor na to, prodejci často nabízejí jiný druh rostliny. Není to jmelí, ale ochmet.

Vánoční výzdoba se bez jmelí neobejde. Pozor ale na podvodníky, kteří vám budou nabízet téměř identickou rostlinu, a to ochmet. Ta je od jmelí k nerozeznání, problém ale je, že vadne podstatně rychleji než jmelí. Nesnese totiž teplé prostředí.

Tedy k nerozeznání je, pokud z ochmetu podvodníci orvou kuličky a obarví ho tradiční zlatou nebo stříbrnou barvou. Jinak se právě podle barvy a způsobu růstu kuliček dá ochmet a jmelí rozlišit.

 

 

Ochmet evropský je řazen mezi okrasné rostliny. Je to nevýrazná, cizopasící dřevina. Ochmet je opadavý keřík rostoucí na dubech. Tím se liší od jmelí, to roste na více druzích stromů. Ochmet dorůstá do kulovitých keřů až 3 metry v průměru. Jmelí dorůstá do 1,5 metru.

 


 


Ochmet je poloparazit, který odebírá svému hostiteli důležité minerální látky, ale sám je schopen fotosyntézy a je tedy jen částečně vázaný výživou na svého hostitele. Nejčastější hostitel je dub letní a dub zimní.
 

Napodobeninu jmelí rozšiřují ptáci, kteří požírají bobule a trusem nebo při požírání bobulí rozšiřují semena. V minulosti se ochmet používal jako léčivá rostlina. Ve starých lékařských knihách nebyl odlišován od jmelí.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Vykouzlete tradiční Vánoce! KALENDÁŘ příprav
JAK SPRÁVNĚ na tradiční vánoční výzdobu
Udělejte mu sexy Vánoce

Miley Cyrus přeje pěkné vánoce: Souloží se Santa Clausem
Topmodelka Karolina Kurková prozradila, jak slaví Vánoce

bru, hel TN.cz