Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

kam se odstěhovat?

SROVNÁNÍ CEN BYDLENÍ: Němci vydělají čtyřnásobek české mzdy, ale platí nižší nájmy!

Bydlení - peníze
Zdroj: Mediafax

Kde v Evropě sáhnou obyvatelé metropolí nejhlouběji do kapsy, když přijde na placení měsíčního nájmu? Nejdražší bydlení je v Londýně, Prahu přesahuje čtyřnásobně. V krajských městech České republiky jsou nejnižší průměrné ceny v Ústí nad Labem.

Pokud sníte o tom, že se ze svého balkonu díváte na Eiffelovku nebo Big Ben, může vám vidinu rozbít cena, kterou byste za byt v Paříži a Londýně zaplatili. Pětasedmdesát metrů čtverečních by vás ve francouzském hlavním městě přišlo na 66 636 korun, v britské metropoli dokonce na 79 974 korun.

 

Naopak se vyplatí sbalit rodinu a odstěhovat se do slunného Chorvatska, v Záhřebu je průměrný nájem za pětasedmdesát metrů čtverečních 16 588 korun. Oproti Praze byste si polepšili o 6272 korun, protože tady platí průměrná hodnota 22 860 korun. Samozřejmě záleží na tom, ve které části města bydlíte. Třeba v Praze je podle lokality rozdíl průměrných cen až čtrnáct tisíc.

 

Víte, že si můžete snížit náklady na bydlení? Spočítejte si ONLINE ZDE.

 

 

Kdybyste se chtěli nebo museli přesunout do některého z našich sousedních států, například za prací, nejlevnější nájem pořídíte v Bratislavě, měsíčně vydáte průměrně 19 788 korun. Na druhém místě následuje Berlín s 20 557 korunami. V polské Varšavě už je dráž, bytový nájem by vás průměrně vyšel na 21 632 korun a za život ve Vídni zaplatíte nejvíce: 25 702 korun.

 

V České republice je nejdražší bydlení pochopitelně v Praze, ale nemálo vydáte ve srovnání s krajskými městy také v Brně; za průměrně velký byt tu lidé utratí 11 304 korun měsíčně. Brňané, kteří by rádi ušetřili, mohou zvážit přesun do Ústí nad Labem, tam je totiž v přehledu krajských měst nejlevněji: 6905 korun. Pak se vyplatí také Liberec s průměrným nájmem 7864 korun. Ostatní hejtmanská centra se udržují na "osmičkové“ hladině od 8322 korun v Českých Budějovicích po Zlín s 8903 korunami. Devítkovou hranici překonávají pouze Olomouc a Jihlava, na Hané zaplatíte 9021 korun a na Vysočině 9354 korun.

 

 

 

Než se vzdáte cíle žít na břehu Temže či Seiny, vezměte do úvahy kromě výše nájmu také odlišné platové podmínky v jednotlivých zemích, protože například česká průměrná mzda tvoří jen 46 procent toho, co si vydělá průměrný Francouz. Za zmínku stojí srovnání s Německem: cena nájmu je v Praze o 2303 korun vyšší než v Berlíně a přitom průměrná německá mzda je čtyřnásobná než ta česká.
 

Porovnejte si ceny energie.

kms TN.cz