aby vás nepodfoukli

Na co dát pozor na farmářských trzích? SEZNAM PROHŘEŠKŮ

Farmářské trhy si i v Česku získaly velkou oblibu jako alternativa k potravinám ze supermarketů. Přesto je i tam potřeba být na pozoru. Někteří prodejci jsou na štíru s hygienou, další přímo podvádějí, zjistila státní inspekce. Přinášíme přehled jejich prohřešků...

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) si loni poměrně důkladně posvítili na prodejce na farmářských trzích. Navštívili skoro pět stovek trhů a zkontrolovali více než patnáct stovek stánků. Jaké byly nejčastější problémy, které inspektoři odhalili?
 

Porušení obecné hygieny se prodejci dopustili v 60 případech. Jen o jeden jediný případ méně zaznamenali inspektoři v oblasti značení potravin. Obecně lze tedy říci, že lidé by si na farmářských trzích měli dávat dobrý pozor, jak prodejci skladují potraviny nebo zda je nenechávají válet po zemi. A také by se lidé měli zajímat o původ potravin a jejich složení. To často chybělo - zejména u polských potravin (pokud vůbec nesly označení země původu).
 

Inspektoři například zaznamenali případy prodeje ryb na ledu, na kterých ale seděly desítky masařek. Jiní prodejci prodávali a vystavovali sýry, uzeniny nebo maso mimo chladící pult. Pečivo často nebylo chráněno před prachem. Některé potraviny prodejci skladovali přímo na zemi nebo měli jídlo uložené společně s odpadky.
 

Farmářské trhy vystřídají supermarkety. Už od příštího roku v Česku!

 

U označování výrobků prodejci často chybovali v tom, že na potravinách (především u pečiva, masa a mléčných produktů) neuváděli údaje o výrobci či hmotnosti. Především u polských výrobků inspektoři zjišťovali, že chybí povinné údaje v češtině.
 

Dalším prohřeškem výrobců i prodejců bylo nepovolené označování potravin termíny jako je například "domácí". Velmi často to má v zákazníkovi vyvolat dojem zdravé a místní české potraviny, ale ve skutečnosti jde až na výjimky o "uvádění spotřebitele v omyl", jak toto jednání charakterizuje zákon.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Láďa Hruška zase kuchtil: Bublanina z mikrovlnky za 33 korun!

Případ pro potravinového inspektora: Na banánech seděla tarantule!

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / gar