Světový den diabetu

Rozhovor s odborníkem na cukrovku: Jaké jsou příznaky a jak se nemoc projevuje?

Je Světový den diabetu a tato nemoc je velmi rozšířená i v Česku. Cukrovkou totiž trpí téměř milion lidí. Jaké jsou příznaky, jak nemoc odhalit? Na to odpovídal v rozhovoru přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice Motol Milan Kvapil.

Počet diabetiků, tedy lidí s cukrovkou, každým rokem stále roste. Od 70. let se počet nemocných lidí více než ztrojnásobil. Je to především proto, že lidé žijí sedavým způsobem života, jedí tučná a sladká jídla, pijí hodně sladkých nápojů a také se zvyšuje faktor stresu v životě, který na vznik cukrovky může také mít zásadní vliv.
 

Cukrovka je v dnešní době velkým tématem, o tom, jak ji rozpoznat a jak se nemoc projevuje mluvil i přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice Motol profesor Milan Kvapil. Ten byl společně se svým dlouholetým pacientem Milanem Difkem i hostem čtvrteční Snídaně s Novou.
 

Kolik je v Česku pacientů nemocných cukrovkou?

Podle důkazů, které máme k dispozici, jich je 850 tisíc. K tomu je však nutno připočítat dalších 100 až 200 tisíc lidí, kteří mají diabetes, ale nevědí o tom.
 

Jak je možné, že je takové množství lidí nemocných a nevědí o tom?
 

Na začátku nemá diabetes druhého typu žádné příznaky. Pokud se nezměří glykémie, tak pacient má diabetes a neví, o tom. Rád bych tímto apeloval na lidi, aby nepodceňovali preventivní vyšetření.
 


Jaké druhy cukrovky existují?

 

Diabetes je choroba, jejímž typickým příznakem je zvýšená hladina cukru v krvi. Diabetes prvního stupně se projevuje tím, že organismus nemá schopnost produkovat inzulín, což je životně důležitý hormon. Druhý stupeň postihuje více lidí, u nás je to asi 750 tisíc. Ve středním a vyšším věku se objeví hyperglykémie, tedy zvýšená hladina cukru v krvi.
 

Mohou lidé nějak odhalit, že mají cukrovku?
 

Diabetes prvního typu, který vzniká především u malých dětí, se objeví náhle a projeví se typickými příznaky. Nemocní zhubnou, mají žízeň, vypijí 3 až 5 litrů denně. Chodí také často na záchod. U diabetu druhého typu lidé až osm let nevědí, že jsou nemocní. Pak se objeví komplikace, mezi něž patří žízeň a hubnutí. Projeví se i tak, že pacient má časté záněty na kůži. Prvními příznaky také mohou být mozková příhoda nebo infarkt.
 


U tohoto onemocnění je určitě důležitá kontrola a disciplína, že?

 

Ve spolupráci s lékařem se dají překonat nástrahy a úskalí, které klade diabetes. Bohužel ne všichni jsou ochotni k tomu takto přistupovat. Pan Difko, který cukrovku má 20 let, měl bratra. Jelikož diabetes je genetické onemocnění, tak i on byl nemocný cukrovkou. Výsledky u něj nebyly takové, jaké měly být. Došlo u něj k zánětům v nohou, následně amputaci a na následky zemřel.
 


 

hmr TN.cz