rady odbornice

VELIKONOCE SE BLÍŽÍ: Udělejte si vrtaná vajíčka! VIDEONÁVOD

Vajíčko, tužka, vrtačka, voskovka, lžíce, hořák - to vše vám stačí k tomu, abyste si s trochou píle udělali krásná vrtaná vajíčka na Velikonoce. Jak na to? Poradí vám odbornice na vrtaná vajíčka Monika Weisová.

Vrtané kraslice se nazývají také "madeirové" a je velmi jednoduché si je vyrobit. Poradíme vám, jak na to! Tady je návod:

 

Na vyfouklé vajíčko si namalujte značky, kde budete vrtat. Doporučuje se používat aspoň den vyfouklá vajíčka, která jsou už vyschlá.
 

Na vrtání je nejlepší malá hobby vrtačka, s kterou nejdříve vyvrtáte malé dírky a poté zvětšíte dalším vrtáčkem. Při vrtání držte kraslici nejlépe v dlani, nikdy netlačte proti tvrdé podložce.

 

Připravte si neředěné Savo, do kterého vejce ponoříte. Rozpustí se tak blanka uvnitř vajíčka. Kraslici vypláchněte a omyjte vodou. Smyjete tak zbytky namalovaných značek i razítko na vajíčku. Kraslice nechejte dobře vyschnout (možno i v mikrovlnce).

 

Na lžičce, kterou umístíte nad hořák, si nechte rozpustit voskovku. Na malování s horkým voskem je dobré použít hlavičku špendlíku, který zapíchneme například do tužky.

 

 

A pak už malujete libovolné motivy voskem, přičemž na každou čáru je potřeba znovu namočit špendlík do vosku. Nezapomeňte obtáhnout voskem i otvory.

 

Pokud chcete mít barevná vajíčka, namalujte je po vyvrtání a odmáčení v savové lázni akrylovou barvou nebo autolakem.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz