Občanská válka na Pobřeží slonoviny: Obě armády VRAŽDÍ a ZNÁSILŇUJÍ CIVILISTY!

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch v sobotu vydala zprávu, v níž obviňuje z vraždění civilistů jak jednotky mezinárodně uznávaného prezidenta Alassana Ouattary, tak exprezidenta Laurenta Gbagba.

Síly věrné Ouattarovi měly na konci března znásilnit a zabít stovky lidí.

HRW zveřejnila nové důkazy o vraždění stoupenců Gbagba na západě země u hranic s Libérií, které měli spáchat Ouattarovi vojáci při zabírání území do té doby ovládaného jednotkami Gbagba. Zpráva ovšem také uvádí podrobnosti o masakrech, jichž se dopustili Gbagbovi bojovníci.

Ouattara popřel, že by jeho lidé byli zapojeni do zločinů proti civilistům, když se ho na to minulý týden dotázal generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Rada bezpečnosti OSN by měla o masakrech jednat tento týden.

ČTĚTE TAKÉ:
Vojáci zastavili palbu! CO TO ZNAMENÁ?


"Abychom porozuměli tragickým událostem v Pobřeží slonoviny, nemůžeme oddělit sever a jih, nebo stoupence Gbagba a Ouattary," varoval Daniel Bekele, ředitel africké sekce HRW. "Bohužel na obou stranách se najdou lidé, kteří nerespektují lidské životy."

Mezinárodní výbor Červeného kříže již dříve informoval, že v Duékoué bylo na konci března zavražděno až 800 lidí. OSN oznámila, že v Duékoué na západě Pobřeží slonoviny dosud objevili 230 těl.

HRW viní z masakru v Duékoué Ouattarovi příznivce a přinesla navíc důkazy o vraždění v okolních vesnicích a městech. V Duékoué měly zemřít ráno 29. března, když do města vstoupili Ouattarovi vojáci, stovky lidí.

PODÍVEJTE SE TAKÉ:
Občanská válka v Pobřeží slonoviny? Boje u prezidentského paláce


"Bojovníci Republikánských sil, doprovázení dvěma skupinami milic věrných Ouattarovi, postoupili do čtvrti Carrefour obývané převážně stoupenci Gbagba," stojí ve zprávě. "Osm žen řeklo pro Human Rights Watch, že Ouattarovy síly vyvlekly z domů muže, mladé i staré, a popravily je mačetami a střelnými zbraněmi přímo na ulici, někdy dokonce vypálily několik salv."

HRW vyslechla přes 120 svědků a příbuzných obětí a telefonem kontaktovala dalších 20 v městech Guiglo, Duékoué a Bloléquin. Organizace obvinila Republikánské síly Pobřeží slonoviny, které vede Ouattarův premiér Guillaume Soro, že mezi 6. a 30. březnem vraždily Gbagbovi příznivce, když zabíraly území. Mezi oběťmi je mnoho příslušníků etnika Gueré, které v loňských volbách většinou volilo Gbagba. Zavražděno bylo i mnoho seniorů, kteří kvůli špatnému zdravotnímu stavu nemohli utéct do Libérie.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Mediafax