šílenec nebo spasitel?

Podnikatel v moři ilegálně zkouší chemikálie proti oteplování planety

Zemětřesení zasáhlo letovisko
Zdroj: neckermann.cz
ilustrační foto

Ilegálně a a vlastní pěst se pustil kontroverzní americký podnikatel Russ George do boje s oteplováním planety. Jeho experiment v Tichém oceánu ale může být mimořádně rizikový. Nicméně zatím funguje.

Russ George letos vysypal do Tichého oceánu nedaleko Britské Kolumbie 100 tun síranu železnatého. Tato látka má podle všech předpokladů podpořit růst planktonu, který bude vstřebávat CO2. Jakmile plankton odumře, stáhne s sebou oxid uhličitý do mořských hlubin.
 

Jde o plán fertilizace oceánů. Pro vědce není novinkou, podobné teoretické úvahy už se objevily. Nikdo ale nápad se síranem železnatým dosud nevyzkoušel. Alespoň ne naostro v moři a rozhodně ne v takovém rozsahu jako Russ George.
 

Satelitní záběry ukázaly, že záměr vyšel. Informuje o tom list Guardian. 100 tun síranu železnatého podpořilo růst planktonu na území o rozloze na 10 000 kilometrů čtverečních. Potud je to dobrá zpráva. Jenže oceánologové zároveň varují před riziky. Nikdo totiž dosud neověřil, co takový zásah může udělat s životem pod hladinou.
 

 

Vědci se obávají, že pokus může v hlubinách oceánu snížit množství kyslíku, zahubit tamní bakterie a rozvrátit podvodní ekosystém. Také tvrdí, že příliš mnoho železa ve vodě může způsobit nárůst produkce oxidu dusného, což je pro oteplování planety ještě horší plyn než oxid uhličitý. Skutečné dopady nepovoleného experimentu se podle vědců mohou objevit až po několika letech.
 

Russ George svým ilegálním pokusem porušil mezinárodní Úmluvu OSN o biologické rozmanitosti a také Londýnskou úmluvu o nakládání s odpady v moři. Obě z nich zakazují podobné geoinženýrské experimenty v mořích.
 

Americký podnikatel riskuje toto porušení úmluv vědomě a z jasným cílem. Založil společnost Planktos (neúspěšně se pokusila už dříve svrhnout síran železnatý u Galapág a Kanárských ostrovů). George předpokládá, že by v budoucnu mohl boji s oteplováním planety vydělat velké peníze. I on považuje experiment u ostrovů Haida Gwaii za pokus, který je třeba ověřit. Bedlivě proto sleduje dosavadní výsledky a tvrdí, že vše je zatím v pořádku.
 

tn.cz / kap