Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.6. 2012 11:31
Převratný objev

Rostliny umí mluvit! Dokázali to vědci

Britští výzkumníci zjistili, že květiny spolu hlasitě komunikují, hlávky zelí se navzájem varují před housenkami a kukuřice vydává cvakavé zvuky.

Mnoho lidí si povídá se svými květinami, kupříkladu o britském princi Charlesovi je známo, že rád promlouvá ke svým krokusům. Nový výzkum nyní ukázal, že to není žádná bláhová činnost.
 

Tým vědců při Bristol University totiž zjistil, že rostliny nejen reagují na zvuk, ale navzájem spolu komunikují a samy zvuky vydávají. To, co může vypadat jako pasivní kývání ve větru, je tedy ve skutečnosti aktivní konverzace.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Češi natočili obří záhadnou krysu, vědci ji považovali za vyhynulou
 

Výzkumníci v čele s biology Danielem Robertem a Monicou Gagliano použili silné reproduktory a naslouchali mladé kukuřici. Zjistili, že z jejích kořenů vycházejí "cvakavé“ zvuky. Když potom dali kořeny do vody a pustili jim zvuk o podobné hlasitosti, kořeny se nakláněly za zvukem.
 

Je všeobecně známo, že se rostliny natáčejí za světlem, a letos ještě jiný výzkum univerzity v Exeteru zjistil, že zelí vypouští těkavý plyn, kterým varuje ostatní hlávky před nebezpečím, kupříkladu před housenkami. Tento bristolský výzkum ale přinesl vůbec první jasné důkazy, že rostliny spolu mluví vlastním jazykem, neslyšitelným pro lidské uši.
 

"Jasně rozpoznatelné cvakavé zvuky pravděpodobně slouží kořenům ke vzájemné komunikaci,“ uvedl Daniel Robert pro list Daily Mail. A doktorka Galiano dodala, že to "otevírá novou debatu, jak bychom měli rostliny vnímat. Asi spíše než jako věci bychom je měli brát jako živé bytosti“. Studii vědci publikovali v odborném časopise Trends in Plant Science.
 

hel TN.cz
Reklama