Zřícený airbus

Ztrácel kopilot Lubitz zrak? Vše si nejspíš jen vsugeroval!

Německý pilot Andreas Lubitz si vážné problémy se zrakem zřejmě pouze sám vsugeroval. Lékaři se totiž domnívají, že jeho oční vada byla léčitelná. Údajně právě kvůli ní záměrně navedl svůj stroj ke zřícení. Vyšetřovatelé ale zatím nepotvrdili ani verzi o sebevraždě, nenašli totiž žádný dopis na rozloučenou. Záchranáři stále hledají druhou černou skříňku, která by měla policii poskytnout klíčové indicie.

Andreas Lubitz, který před týdnem pravděpodobně stojí za smrtí 149 lidí, si podle všeho vsugeroval problémy se zrakem. V minulých dnech se totiž objevily informace, že se mu zhoršil až o 30 procent. Lubitz trpěl sebevražednými sklony už před začátkem své letecké kariéry. Navíc se bál, že ho o vysněnou práci něco připraví jako například zhoršující se zrak.

 

Policie ale stále nezná motivy jeho hrůzného jednání. "Zatím jsme neobjevili nic, co by naznačovalo motiv činu, nenalezli jsme ani dopis na rozloučenou. Lékařské záznamy také neprokazují zdravotní potíže," uvedl německý vyšetřovatel Christoph Kumpa.

 

Vyšetřovatelé proto nevylučují, že si problémy se zrakem pouze vsugeroval. Mohl se z nich tedy vyléčit.

 

Záchranáři i nadále pracují na místě pádu letadla, kde hledají ostatky lidí a zbytky letadla. Vybudovali k místu novou cestu, kterou se k troskám dostanou rychleji. Zatím nenašli ani jediné celé tělo. Podle DNA ostatků se ale podařilo identifikovat už 80 obětí. Zároveň policisté hledají druhou černou skříňku.

 

 

Letadlo se 150 lidmi na palubě včetně posádky se zřítilo minulé úterý ve francouzských Alpách. V kokpitu podle záznamu z černých skříněk byl v době pádu jen kopilot Andreas Lubitz, kapitán letadla si totiž odskočil na záchod a pak se marně snažil do zabarikádovaného kokpitu dostat.

 

Lubitz podle dosavadního vyšetřování měl psychické potíže a hluboké deprese. Vyšetřovatelé pak objevili v Lubitzově düsseldorfském bytě roztrhanou neschopenku, která byla vystavena i na den letu. Podle dosavadních zjištění to vypadá, že Lubitz spáchal sebevraždu. Věděl totiž, že pravděpodobně bude muset kvůli zdravotním problémům skončit s létáním. A to bylo, jak vypověděli jeho kamarádi a známí, jeho vášeň.


Lufthansa o depresích pilota věděla

 

Lufthansa dnes přiznala, že Lubitz její leteckou školu o svých depresích sám informoval, a že tedy společnost během výcviku o jeho problémech věděla. Tehdejší dopravní pilot ve výcviku v roce 2009 škole zaslal e-mail, v němž informoval o "odeznělé epizodě těžké deprese".

 

Lubitz o svých zdravotních problémech informoval poté, co na několik měsíců výcvik přerušil a opět v něm chtěl pokračovat. Z lékařských zpráv, které Lubitz doložil, přitom údajně vyplývalo, že už je zdravotně způsobilý k pilotování. Lufthansa rovněž oznámila, že e-mailovou korespondenci předala vyšetřujícímu státnímu zastupitelství v Düsseldorfu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz / TV Nova / hmr