Vrchní komisař australského Úřadu pro bezpečnost v dopravě Martin Dolan naznačil, že pátrací skupiny jsou na stopě ztracenému malajsijskému letadlu. Let Malaysia Airlines MH370 zmizel i s 239 lidmi na palubě 8. března 2014.
Pátraní po ztraceném malajsijském boeingu pokračuje i téměř rok po jeho zmizení. Pátrací týmy pročesávají plochu o rozloze 60 000 kilometrů, na nichž by se vrak letadla mohl nacházet. Pokud do plánů výrazně nepromluví počasí, měl by průzkum skončit v květnu.
Komisař Dolan prozradil australskému webu news.com.au, že předpokládá v tomto termínu nalezení vraku. Zóna totiž byla vytyčena ve spolupráci s předními experty na mořské proudy. Ti na základě počítačového modelu vypočítali, kde by se trosky měly přibližně nacházet.
"Nebudím se každý den s myšlenkou, že dnes je ten den," řekl Dolan. "Ale budím se každý den s nadějí, že to tak bude. A očekávám, že někdy mezi dneškem a květnem ten den přijde. Jak stále zdůrazňujeme, nemáme žádnou jistotu, pouze důvěru v to, že ztracené letadlo najdeme."
Boeing 777 zmizel na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu. Původně se předpokládalo, že se zřítil do Jihočínského moře, ale podle záznamů z vojenských radarů se letadlo otočilo, sestoupilo do nižší výšky, přeletělo Malajsii a zamířilo do Indického oceánu. Komunikace s letadlem byla sice přerušena, ale automatické systémy nadále posílaly signály satelitům. Poslední komunikace mezi letadlem a satelity proběhla skoro 7 hodin po ztrátě spojení s piloty.
Podle Dolana se nepodařilo najít žádné trosky plavající po hladině. Vyšetřovatelé se totiž na oblast, kde se letadlo pravděpodobně zřítilo, zaměřili pozdě. Trosky se mezitím potopily, ale ani to by nemělo zabránit nalezení vraku, pokud se podaří správně určit oblast hledání.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz