Sport

Chystáte se autem na hory? Pak pozor na pár věcí!

Chystáte se autem na hory? Pak pozor na pár věcí!
Zdroj: Oficiální zdroj

Dříve než vyrazíte na hory, zkontrolujte, jestli na vašem automobilu je vše v pořádku. Základem jsou zimní pneumatiky. Ale je důležité mít také dobré další vybavení.


Na horách vás může překvapit spousta věcí, které normálně na silnicích nepotkáte. Když zapadnete do sněhu, pomůže malá skládací lopatka a třeba i pytlík s pískem. Velmi rychlé stmívání pak může překvapit při výměně kola. Máte s sebou pořádnou baterku? A co takhle startovací kabely? Nepotřebujete? Tak se zamyslete, kdy naposledy jste kontrolovali stav akumulátoru ve voze.

 

 

Hlavně bezpečně

 

 

Převážení lyží není žádná věda. Většinou prostě otevřete kufr, sklopíte sedačky nebo průvlak a vložíte do něj lyže. Jenže ne vždy se sem vejdou. Každopádně je zapotřebí mít ochranný průvlak, který lyže zadrží, když auto prudce zabrzdí. Mnohem bezpečnější a ve velkém obsazení auta i pohodlnějším způsobem převážení je jejich umístění vně auta.

 

V Česku je na výběr velké množství střešních nosičů na lyže. Stejně tak je i velké množství druhů. Nejrozšířenější jsou typy, kdy lyže jsou položeny naplocho a drží je pryžový pás. Jenže sem se nevejde větší množství párů "rychlých prkének“. Proto se objevují i typy, kdy jsou lyže uloženy šikmo a vejde se sem i pět párů lyží. Samozřejmě, že bez lyžáků. Lyže se vejdou i do hodně různých typů klasických střešních boxů.

 

Zdroj: Oficiální zdroj

 

Proč držáky? Kvůli bezpečnosti!


Když si dáte lyže do speciálních držáků, ušetříte tím nejen prostor, ale možná i svoje životy. Volně položené lyže v interiéru se totiž při nárazu chovají jako harpuna. Špičky proletí místem pro řidiče a zabodnou se do přístrojové desky. A představte si, že tyto špičky budou mířit na opěradlo spolujezdce. V tom případe bude mrtev.

 

 


Základem pro bezpečnou jízdu je tak pořádné uložení všech zavazadel, včetně lyží a lyžařských bot. Je zapotřebí je zabezpečit proti posunu, a to i v případě nehody. Boty by tak měly být ve vaku, který by měl být přivázán k podlaze zavazadelníku. Dobré jsou také bezpečnostní sítě, které oddělí místo pro zavazadla od místa pro cestující. Lyže by měla být upevněny na zahrádce ve speciálních držácích nebo v "rakvi“.

 

Pokud budou uloženy v zavazadelníku, je zapotřebí je svázat, založit minimálně do vaku pro lyže, který je dnes ve výbavě většiny aut a upevnit je k podlaze.
 

 

Nejdůležitější jsou pneumatiky

 

 

Můžete mít super střešní nosič, skvělé vázání a v kufru lopatu na sníh, ale pokud nemáte pořádné zimní gumy, tak nic nedokážete. U nás, stejně jako ve spoustě evropských zemích, je zapotřebí mít ve vybraných oblastech zimní pneumatiky. Ty by měly mít minimálně 4 mm hluboký dezén. Samozřejmě, že existují výjimky. Třeba od 1. listopadu do 15. dubna smějí v Rakousku řidiči použít vozidlo na všech silnicích jen tehdy, pokud je vybaveno povinnou zimní výbavou. To znamená, mají-li na všech kolech namontovány zimní pneumatiky nebo nasazeny sněhové řetězy na kolech hnací nápravy.

 

Jenže spousta lidí nemůže doma skladovat velké nosníky na nosiče. Celé léto je přehazovat v minimálním panelákovém sklípku není zrovna ideální.

 

Pro tyto lidi jsou připraveny speciální magnetické držáky. Dvojice polokoulí se magneticky přichytí na střechu a do nich se pak zasadí lyže. Samozřejmě, že na trhu najdeme i speciální nosiče. Kabriolety, sporťáky nebo miniauta mají velmi často možnost dokoupení nosičů umístěných na zadní části auta.

Zdroj: Oficiální zdroj

 

Nezapomeňte na řetězy

 

Hodně důležitou součástí výbavy by pro lyžaře měly být i řetězy. Ne na lyže, ale na pneumatiky. V některých oblastech Rakouska jsou pro vjezd dokonce nutné. Tam, kde nezvládnou ani zimní pneumatiky udržet vůz na silnici, řetězy pomůžou. Na trhu jsou různé druhy – chemické (sprej zvýší přilnavost gumy ke sněhu), látkové, plastové... Ale každopádně nejlepší jsou klasické kovové. Nasazování je dnes díky rychloupínacím mechanismům velmi jednoduché, takže to zvládne i nezkušený řidič.

 

tn.cz/kar/jc
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události