Motorsport

Räikkönen: Talent, který dozrál v mistra

Dlouho se o něm mluvilo, jako o promarněném talentu. Když ve svých jedenadvaceti letech pronikl do Formule 1 jako testovací pilot Sauberu, všichni mu prorokovali velkou budoucnost šampiona. Jenomže tím se Räikkönen stal až o sedm let později.

Ledový šampion

"Ledový muž", tak Räikkönena přezdívají nejčastěji. Nikdy na sobě nedává znát emoce, stále se tváří, jako by právě vstal z postele. Žádný úsměv, žádný hněv. I když ne tak úplně. Když jezdil u McLarenu, hodně ho štvalo, jak nespolehlivý vůz od britské stáje dostal. Räikkönen byl i v něm hodně rychlý, jenomže ho srážely technické problémy. V kvalifikacích zajížděl nejlepší časy, pak ale musel o deset míst dozadu kvůli výměně motoru. A pak udivoval znovu. Stíhacími jízdami ze zadních pozic se dokázal prokousat až na stupně vítězů. Jenomže na titul během pěti let u McLarenu nedosáhl ani jednou. Byl přesvědčen, že to není jeho vina a proto odešel. 

A zase to byl ten "ledový" Fin. Bez emocí si dojel pro prvenství v zahajovacím závodě sezony v Austrálii a nijak zvlášť nekomentoval ani to, že pak spadl až na čtvrté místo pořadí. "Musíme tvrdě pracovat, výsledky přijdou. Stále je do konce šampionátu ve hře dost bodů," opakoval v létě naučenou formulku. A roztál až včera v noci, když nad hlavu zvedl pohár pro mistra světa. Konečně hýřil úsměvy, lil do sebe šampaňské a objímal se s mechaniky i diváky.

Druhá tvář Seveřana

Právě při oslavách titulu ukázal Räikkönen svou druhou tvář. Přestože na trati na sobě nedá znát žádné emoce, v soukromí se proslavil několika divokými večírky. Zpitý do němoty před pár lety ztratil doklady i se řidičákem, lahev vodky dokáže potrestat během večera. Na serveru YouTube dokonce koluje klip, na kterém opilý Kimi během bujarých oslav padá ze střechy svého luxusního člunu na palubu. Jindy zase přišel na večírek v kostýmu gorily.

Teď ale dorzál. Před čtyřmi roky se holedbal, že je jako Schumacher. "Jsem stejný jako Michael, ale on má obrovskou devizu v zkušenostech. Ty přicházejí teprve s delší kariérou mezi těmi nejlepšími soupeři. Udělal jsem pár chyb, hlavně při kvalifikacích. Hodně lidí se toho hned chytlo a začalo vyprávět, že nejsem dost zralý na to být šampionem. Chyby ale dělá každý. Když můžete vyhrát závod, proč byste nemohli vyhrát i titul? Na věku nezáleží, je to jen o touze, talentu a učení se novým věcem," tvrdil. Až potom přestal mluvit a začal konat. Jenomže i tak se stal  šampionem až o čtyři roky později. A prvním, komu za titul poděkoval, byl tým. "Děkuji celému týmu, všichni věřili, že to můžeme dokázat. Nikdy jsme boj nevzdávali předem, a proto se nám to podařilo. Byla to perfektní týmová práce, i když jsme před závodem nebyli v nejlepší pozici," prohlašoval a nezapoměnl ani na kolegu Massu.

Na doporučení Schumachera 

Italské stáji přitom Fina jako svého nástupce doporučil právě šampion mezi šampiony, sám Michael Schumacher, tedy muž, který před tím Räikkönena jako soupeře nemohl vystát. A byli škarohlídové, kteří mu nevěřili. "Nemá zájem o vývoj, jen jezdí a ničí auta. Räikkönen je jako neřízená střela. Sedne do auta a jede, co to dá. Chce z něj vymačkat  maximum bez ohledu na to, jestli je to nutné, vůz nikdy nešetří. I proto má tolik technických problémů. Umí jen šlapat plyn a brzdu," tvrdili o něm jeho kritici. Teď jim ale Fin vytřel zrak. Ve dvou závodech smazal sedmnáctibodový náskok Lewise Hamiltona a také proto je mistrem světa.

Však už ho také k Schumacherovi začínají přirovnávat. I vedení italské stáje přiznává, že chvíli trvalo, než se Räikkönen s Ferrari opravdu sžil. "S Kimim jsme se trochu zasekli na začátku sezóny, protože měl trochu problém se přizpůsobit našemu autu, pneumatikám a celkově našim systémům, ale musím říci, že od poloviny sezóny až k poslednímu závodu se v tomto zlepšil natolik, že by mohl být na stejné úrovni jako Michael Schumacher," tvrdí například technický ředitel stáje Luca Baldisserri.  

Sen se stal realitou

Kimi Räikkönen si ve svých osmadvaceti letech konečně splnil sen. Přitom když v jedenadvaceti vstupoval do světa F1, sám asi nevěřil, že to bude trvat tak dlouho. A málem se nedočkal ani letos. "Je to jako sen, který se stal skutečností," přiznal po závodě šéf stáje Jean Todt.

Sám pilot si vítězný rok u Ferrari pochvaloval také. "Byl to dobrý rok. Ferrari je jedna velká rodina, která mi moc pomohla," prohlásil. Teď ho čeká odpočinek, koncem roku se ale už začne připravovat na novou sezonu. V té chce obhájit titul, bude to mít ale těžké. Už jen proto, že jeho největší konkureni zbrojí také. Lewis Hamilton, který o téměř jistý titul přišel v posledních dvou závodech, ostatně hlásí, že příští rok už opravdu bude jeho. "Ten rok si ještě počkám," slibuje dvaadvacetiletý mladík od konkurence.

Po letech čekání na vrcholu

Brazilský triumf, který Räikkönena vynesl mezi nesmrtelné legendy F1, byl ale jen vyvrcholením celé Finovy kariéry. Už dvakrát byl pilot blízko, pokaždé ale s McLarenem skončil těsně pod vrcholem. Především na rok 2003 nemohl dlouho zapomenout, Michael Schumacher mu totiž sebral titul o pouhé dva body. O dva roky později pak obral Fina o titul pro změnu Fernando Alonso, i když tehdy byl odstup obou podstatně vyšší - 21 bodů.

Kromě dvou druhých míst pak Räikkönen skončil ve světovém šampionátu i pátý, šestý, sedmý a při své premiéře desátý.


Kariéra Kimi Räikkönena ve Formuli 1

2000 - Red Bull Sauber Petronas, testovací pilot (Mugello  - 1034 km,  Jerez - 549 km)
2001 - Red Bull Sauber Petronas, 10. místo, 9 bodů 

2002 - West McLaren Mercedes, 6. místo, 24 bodů

2003 - West McLaren Mercedes, 2. místo, 91 bodů

2004 - West McLaren Mercedes, 7. místo, 45 bodů

2005 - West McLaren Mercedes,  2. místo, 112 bodů

2006 - Team McLaren Mercedes, 5. místo, 65 bodů

2007 - Scuderia Ferrari Marlboro, 1. místo, 110 bodů 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události