Liga mistrů

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Liga mistrů

Liga mistrů UEFA (UEFA Champions League) je jedna z nejprestižnějších fotbalových soutěží pořádaná Evropskou fotbalovou asociací UEFA. Kvalifikují se do ní nejlepší kluby jednotlivých evropských lig.

Předchůdcem Ligy mistrů byl Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ), poprvé se hrál v sezóně 1955/56. Liga mistrů má čtyři předkola a hlavní soutěž. Ze čtyřčlenných skupin postupují vždy dvě nejlepší mužstva, poté se hraje vyřazovacím systémem na dva zápasy a postupuje vždy tým s lepším součtem skóre z obou zápasů, případně rozhodne prodloužení a pokutové kopy.

Současným držitelem poháru Ligy mistrů je španělský Real Madrid, který v roce 2022 porazil ve finálovém utkání Liverpool FC. V roce 2023 se finále bude hrát 10. června 2023 na Atatürkově olympijském stadionu v Istanbulu v Turecku. Do Ligy mistrů UEFA v ročníku 2022/23 se za Českou republiku kvalifikoval tým Viktoria Plzeň, který vypadl ve skupinové fázi.

Vítěz Ligy mistrů UEFA se každoročně utká s vítězem další prestižní evropské fotbalové soutěže, Evropské ligy UEFA, v dnes již jen jednozápasové soutěži Superpohár UEFA. Koná se od 70. let. V roce 2022 se superpohár konal v Helsinkách a zvítězil tým Real Madrid nad německým klubem Eintracht Frankfurt. V roce 2023 by se měl 48. ročník konat v srpnu v řeckém Pireu, kam bylo konání přesunuto z původně plánované ruské Kazaně.