French Open

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

French Open

French Open je jedním ze čtyř tenisových grandslamů, odehrávající se každoročně na přelomu května a června v Paříži, v roce 2023 od 22. května do 11. června. První ročník turnaje se odehrál již v roce 1891, od roku 1928 je jeho dějištěm stadion Roland Garros, po kterém se mu často přezdívá. Na rozdíl od ostatních grandslamů, tedy Australian Open, Wimbledonu a US Open, se odehrává na antuce, a je tak považován za nejobtížnější z turnajů v této nejvyšší kategorii.

French Open zahrnuje mužskou a ženskou dvouhru, mužskou, ženskou a smíšenou čtyřhru a také závody vozíčkářů a kvadruplegiků. Vítěz v mužské dvouhře získává Pohár mušketýrů, vítězka ženské dvouhry Pohár Suzanne Lenglenové, pojmenovaný po legendární francouzské tenistce. Vítězové mužské čtyřhry vyhrávají Pohár Jacquese Brugnona, vítězkám ženské čtyřhry náleží Pohár Simone Mathieuové, za smíšenou čtyřhru se uděluje Pohár Marcela Bernarda. Součástí je také finanční odměna, ve dvouhře jde o částku převyšující dva miliony eur.

Rekordmanem soutěže je Rafael Nadal, který má na kontě 14 vítězství ve dvouhře mužů. Čecho-Američkanka Martina Navrátilová drží s jedenáctkou vítězství rekord za nejvíce titulů celkově mezi ženami.

V roce 2023 se vítězem mužské dvouhry stal srbský tenista Novak Djoković, v ženské dvouhře vyhrála Polka Iga Świąteková. Mužský debl vyhrála dvojice Ivan Dodig a Austin Krajicek, ženskou dvouhru vyhrály Sie Su-wej a Wang Sin-jü. Ve smíšené čtyřhře triumfovali Miju Katová a Tim Pütz.