Formule 1

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Max Verstappen už zase naplno řádí. V Japonsku vyhrál kvalifikaci

Pilot Max Verstappen opět ukázal svou třídu a odčinil nepovedený závod ze Singapuru. V kvalifikaci na Velkou cenu Japonska si počínal suverénně a nakonec dojel první. Na druhém a třetím místě pak dojeli dva jezdci z McLarenu – Oscar Piastri a Lando Norris.

Krátká zpráva

Verstappen po startu z šestého místa opět dominoval. Red Bull už má 13 výher v řadě

Max Verstappen zvítězil ve Velké ceně Belgie F1 a je to už jeho desátá výhra v sezoně. Zbylé dva závody vyhrál jeho týmový kolega Pérez, který v Belgii dojel druhý, a Red Bull tak zatím vyhrál všechny letošní závody. S posledním loňským závodem už Red Bull drží rekordní sérii 13 výher v řadě. Na třetím místě dojel v Belgii Charles Leclerc z Ferrari. Lewis Hamilton zajel nejrychlejší kolo, ale skončil až na čtvrté pozici.

Formule 1

Formule 1, zkráceně F1, je série závodů formulí, rozdělených do několika dílčích závodů, označovaných jako velké ceny (Grand Prix). Soutěží se ve dvou disciplínách, od roku 1950 se koná Mistrovství světa jezdců, v roce 1958 ho doplnil Pohár konstruktérů. Nejvíce titulů mezi jezdci, sedm, má Michael Schumacher a Lewis Hamilton. Vítězem 73. sezony se v roce 2022 stal Nizozemec Max Verstappen.

Jezdí se ve speciálních jednomístných monopostech na uzavřených autodromech, ale i v městských okruzích (např. v Monaku). Nižší soutěží závodů Formule jsou Formule 2 a Formule 3. V roce 2014 vznikla kategorie Formule E, vozů poháněných výhradně na elektriku.

Počet Grand Prix je proměnlivý, do budoucna by měl standardně překračovat dvacítku. Sezona začíná v březnu v Bahrajnu a končí v listopadu v Abú Zabí. 74. sezona v roce 2023 začala 5. března a skončí 26. listopadu, zahrnuje 22 velkých cen. Soutěží v ní dvacítka jezdců ve deseti různých týmech.