šipky

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Sedláček s Gawlasem na Players Championship 20 na favority nevyzráli

Ve dvacátém turnaji šipkařské série Players Championship nepřešli Adam Gawlas ani Karel Sedláček přes první kolo. Oba hráli proti nasazenému soupeři a oba uhráli pouze jeden leg. Sedláček padl 1:6 s Mikem De Deckerem a Gawlas 1:6 s Krzysztofem Ratajskim.

šipky

Šipky patří mezi přesnostní sporty, stejně jako kulečník, lukostřelba nebo curling. Z původně hospodské volnočasové kratochvíle je dnes ostře sledovaný sport s prestižními světovými soutěžemi.

V Česku sdružuje hráče šipek Česká šipková organizace ČSO. Pořádá domácí soutěž Český pohár, Mistrovství České republiky, i mezinárodní turnaje Czech Open, organizovaný v květnu, a Gamlin Cup, konaný v červenci.

Turnaje ve světě pořádá World Darts Federation WDF, organizující World Cup a Europe Cup, a především Professional Darts Corporation PDC, sdružující světovou šipkařskou elitu. Pořádá například oblíbené turnaje Cazoo Masters, PDC World Series of Darts nebo US Darts Masters, organizuje Premier League a mistrovství světa.

Nejlepší hráči světa se každoročně střetávají v šipkařské lize Premier League Darts. V roce 2023 soutěž startovala v únoru, finále proběhlo 25. května. Vítěz Michael van Gerwen si odnesl £275.000, asi 7,5 milionů korun.

Poslední mistrovství světa v šipkách proběhlo na přelomu roku 2022 a 2023. Mezi 96 hráči z celého světa své štěstí u terče zkoušeli také momentálně nejlepší Češi Karel Sedláček a Adam Gawlas. Vítězem mistrovství se stal Michael Smith, odnesl si tak £500.000, což je v přepočtu přes 14 milionů korun.

K současné světové šipce patří Michael Smith, Peter Wright, Michael van Gerwen nebo Gary Anderson.