Trestnímu stíhámí čelí funkcionář, který podepsal rozhodnutí o zabavení majetku.
Policie začala stíhat Rudolfa Pavlíčka za účast na kolektivizaci, informovaly Hospodářské noviny.
Pavlíček je stíhán za to, že v roce 1952 podepsal rozhodnutí, podle kterého přišel tehdejší zemědělec Karel Horáček o majetek a musel se vystěhovat.
Pavlíček, bývalý funkcionář národního výboru v obci Třtice na Rakovnicku, je obviněn z porušení pravomocí veřejného činitele a hrozí mu až deset let vězení.
Sedmasedmdesátiletý Rudolf Pavlíček se k stíhání nechce vyjadřovat a podal proti němu stížnost. "I kdyby se ten skutek stal, je promlčený,“ tvrdí Pavlíčkův advokát Čestmír Kubát.
Ruským slovem „kulak“ označil poúnorový režim všechny sedláky s gruntem větším než 15 hektarů. Represe postihly v letech 1949 až 1953 dva tisíce rodin.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz