Zpravodajství

Slovensko zasáhly povodně - dva mrtví

Kritická situace je na mnoha místech Slovenska. Stále prší, hladiny řek stoupají, padají stromy. Mnoho vesnic je pod vodou.

Povodně na Slovensku udeřily ve středu ráno, na několika místech byl již vyhlášen třetí povodňový stupeň. Ten již vyhlásilo několik obcí v okrese Spišská Nová Ves. Voda tu zaplavuje přízemí domů a silnice.


Voda už si vyžádala první oběti. Dva lidé, muž a žena ve věku 41 a 33 let, se utopili u obce Čirč v okrese Stará Ľubovňa. Silný proud vody je zřejmě strhl tehdy, když se snažili zachránit svůj majetek.


Déšť se však žene i do Čech, meteorologové varují před silnými vytrvalými dešti, které ohrozí hlavně Moravu. Na Zlínsku vítr kácí stromy. Podrobnosti o počasí v Česku čtěte ZDE.


„Stále prší, v této situaci moc nezmůžeme. Pokud déšť potrvá déle, situace se bude zhoršovat,“ řekl operační důstojník hasičů Martin Vozár. V Rožňavě je situace podobná – voda zde zaplavuje silnice.


Ždiar v okrese Poprad je na tom asi nejhůře. Voda tady vyplavila základní školu, zdravotní středisko a zatím nezjištěný počet rodinných domů. Na nohách je celá vesnice. Lidé pomáhají stavět hráze z pytlů s pískem.


„Prší od úterního večera, ve středu v poledne jsme vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity. Od té doby máme kritický stav,“ říká starosta Ždiaru Pavol Bekeš.


Padající stromy komplikují dopravu


Hustý déšť je také příčinou častějších dopravních nehod. Hasiči okolo Prešova zasahovali dvakrát častěji než normálně. Odstraňovali i spadlé stromy a větve.
Rozvodnil se i potok, který odvádí vodu z Tater


Rozvodnil se i Belianský potok. Ten odvádí vodu z celých Belianských Tater. Výška hladiny momentálně dosahuje 2 a půl až 3 metry. Pod Tatry směřují hasiči ze Žiliny a Humenného.


Hladiny vodních toků v Liptově a Oravě stoupají. Zvyšuje se hladina na vodních tocích Trstená – Oravice, Oravský Biely Potok, Čireny Váh, Belá a Oravská Polhora.


Podle předpovědi byla na mnoha místech kraje velká oblačnost až zamračeno s deštěm nebo přeháňkami. Do půlnoci bude ještě pršet, poté mají srážky ustat.


asa, markiza.sk

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz