Zpravodajství

Rakousko chce přísněji trestat alkohol za volantem

Místní ministerstvo dopravy předloží příští měsíc vládě návrh zákona, který zpřísní pokuty za jízdu pod vlivem alkoholu.

Návrh má už nyní podporu vládních stran, vstoupit v platnost by mohl 1. ledna 2009. Rakousko by se tak přidalo k zemím jako Chorvatsko nebo Španělsko, které už postihy za přestupky řidičů zpřísnily.


V Rakousku se v současné době smí řídit s 0,5 promile alkoholu v krvi, za překročení tohoto limitu se platí 218 eur (asi 5200 korun). Podle nového zákona by ale řidič zaplatil 500 eur (11950 korun), tedy více než dvojnásobek. Za překročení rychlosti se v Rakousku platí od 20 eur (480 korun) do více než 200 eur (4800 korun).Přes Rakousko cestují každým rokem statisíce českých turistů směřujících do Itálie nebo Chorvatska. Samotné Rakousko je mezi Čechy šestou nejpopulárnější dovolenkovou destinací. Od ledna by tu měli být řidiči hodně opatrní - pár sklenic piva by je totiž mohlo přijít dráž než celá dovolená.


V Chorvatsku platí nový zákon pro řidiče od 17. června. Za alkohol za volantem nebo výrazné překročení rychlosti tu hrozí pokuta až 15 tisíc kun, což je přes padesát tisíc korun.

tn.cz, mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz