Zpravodajství

Internetová šikana dobývá české školy. Drsné video

O rvačce ve třídě nebo o neohrabaném tanci na maturitním plese si už mládež nepovídá. Kouká na ně na internetu.

Školák v černém tričku a kraťasech vchází do třídy a kolem tabule jde do lavice. Najednou z boku přibíhá jeho spolužák a plnou silou ho nakopne do břicha, takže chlapec spadne a zůstane ležet. V pozadí je slyšet smích.Tohle video ale není ani americký akční seriál ani vzpomínka na schůzku sadomasochistického kroužku, ale brutální školní šikana. Podobných videí je na internetu k nalezení dlouhá řada a jedno je horší než druhé.


Jde o takzvanou internetovou neboli kyberšikanu, která se v poslední době hodně rozmáhá i u nás. Kromě natáčení rvaček nebo ponižování jiných lidí může jít i o zveřejňování citlivých údajů o druhých na internetu nebo vydávání se za ně s cílem jim nějak uškodit.


"S internetem nebo mobilem je to jako s nožem. Může dobře sloužit, ale zároveň se dá zneužít jako zbraň. Kvůli tomu existuje i psychická internetová šikana," říká psycholog Slavomil Hubálek.


"I pro otrlého psychologa s dlouhou praxí je čtení některých diskuzí například pod články hodně silná káva. Je neuvěřitelné, kolik agrese si tu lidé na ostatních vybíjejí a jak je dokáží šikanovat," tvrdí Hubálek.


Běžná je také situace, kdy se spolužáci domluví, jeden v hodině vyprovokuje učitele, nechá si od něj třeba dát facku a ten druhý si celou věc natočí na mobil. 


Přesně k tomu došlo na Základní škole v Železném Brodě, kde ředitel školy Jiří Pacholík rezignoval na svou funkci poté, co dal facku drzému žákovi a video celého incidentu se objevilo na Youtube.


Zatímco ředitel školy přišel o práci, ze světa jsou už známé případy, kdy soustavná internetová šikana dohnala oběti do blázince nebo k sebevraždě.


Prvním udávaným závažným případem kyberšikany je případ Star Wars Kid (Kluka z Hvězdných válek), kdy se Ghyslain Raza z Kanady nepříliš úspěšně snažil napodobit máchání světelným mečem. Video dali na internet jeho spolužáci, viděly ho miliony lidí a vznikla dokonce petice, aby si Raza zahrál v dalším pokračování Hvězdných válek.


Raza ale ze své nečekané popularity radost neměl. Když zjistil, že video viděly miliony lidí, utrpěl psychický šok a dlouhou dobu se léčil.


Podívejte se na sestřih Ghyslaina Razy a origináluŠikana ale může skončit i smrtí. Čtrnáctiletá žačka gdaňského gymnázia Anna Halman spáchala sebevraždu poté, co ji spolužáci sexuálně ponižovali, strhali z ní oblečení a předstírali, že ji znásilňují. Všechno si natočili na mobil. Další den se zoufalá Anja oběsila na švihadle.


Pachatele tragédie pak usvědčilo právě to video, které si pro zábavu natočili. Nepomohlo ani to, že ho "kameraman" z telefonu smazal, policejní technici ho totiž i tak dokázali zrekonstruovat.


Jak zabránit tomu, aby se podobná tragédie nestala i u nás? "Rodiče by měli vědět, na jaké stránky jejich děti chodí, co tam dělají a kolik času na internetu tráví. A ve školách by určitě pomohl zákaz používání mobilních telefonů. Obávám se, že případů internetové šikany bude i tak přibývat," děsí se psycholog Hubálek.

tn.cz, Petr Zelený
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz