Zpravodajství

Rumuni, nebo Romové? Elitní policisté si je pletou

Rumunské gangy obchodují s „bílým masem“, provozují erotické podniky a padělají platební karty, peníze a další doklady.

Ve zprávě o organizovaném zločinu ale elitní detektivové původně omylem uvedli, že tyto zločiny mají na svědomí Romové. Prostě zaměnili slovo Rumuni za Romové. Zprávu poté zveřejnila média.


V opravené zprávě detektivové píší, že rumunské gangy v Česku organizují obchod s lidmi, prostituci a padělání dokumentů a peněz. Tyto "obory" jsou přitom doménou rumunských klanů i v jiných zemích, například v Norsku či Dánsku.


Padělání peněz, karet a dokladů se věnují především skupiny na jihu Moravy. Detektivům se je ale příliš nedaří usvědčit – jsou to totiž obvykle rodinné klany, takže je těžké mezi ně proniknout.Rusové vybírají "kryšu"


Ve zprávě dále stojí, že zatímco zločinci z Balkánu svou
činnost spíše utlumují, ruskojazyčné gangy si udržují své pozice. Rusové u nás především vybírají poplatky za „ochranu“, takzvanou "kryšu", vydírají a vymáhají dluhy.


Detektivové ve zprávě také upozorňují, že gangsteři svoje zisky v Česku úspěšně legalizují, kupují si za ně nemovitosti prostřednictvím seriózně podnikajících firem.


Už loni přitom zpráva upozornila na to, že se ruské a
ukrajinské skupiny snaží koupit si za špinavé peníze politický a hospodářský vliv, popřípadě dosazovat své lidi do státní
správy.Policejní průšvih


Zatím se neví, jak se stalo, že zpráva původně z organizovaných zločinů obviňovala Romy. Mluvčí policejního prezídia Pavel Hanták se za chybu omluvil, zástupcům Romů to ale nestačí.

"Doufám, že ministr vnitra dá nějaký kázeňský trest tomu, kdo to pustil," říká Ivan Veselý ze sdružení Dženo, který nevěří tomu, že by se někdo jenom "spletl".


kap, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz