Slovenští obchodníci musí od neděle uvádět cenu zboží dvakrát, jednou ve slovenských korunách, podruhé v eurech.
"Jednotlivé ceny musí být po přepočtu konverzním kurzem zaokrouhleny na dvě desetinná místa podle matematických pravidel," vysvětluje deník webnoviny.sk.
Pro všechny obchodníky platí povinnost duálního zobrazování celkové ceny nákupu i na účtenkách. Výjimka platí pro podnikatele zaměstnávající pět a méně lidí. U nich stačí duálně zobrazit ceny v ceníku na viditelném místě.
Dvojí ceny zatím nejsou povinné u prodejců pohonných hmot, masa a masných výrobků, cukrářských výrobků a jiných nestálých potravin.
Za zdražování vězeňská cela
Kontrolou správného zobrazování byla pověřena Slovenská obchodní inspekce (SOI), která může jako orgán dohledu přijmout v případě porušení předpisu příslušná opatření.
V parlamentu teď leží také novela trestního řádu, podle které může za neodůvodněné zdražování skončit ve výjimečných případech obchodník i ve vězení.
Slováci už začali razit euromince
Duální zpracování se bude týkat také výplatních pásek. Na nich přibudou dva údaje. A to údaj o hodnotě konverzního kurzu (euro = 30,1260 Sk) a o konečné sumě k výplatě uvedené v eurech.
Euro se stane oficiální slovenskou měnou od 1. ledna příštího roku. Sousední stát už začal v Kremnici razit mince s Bratislavským hradem.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz