Vicepremiér Čunek chce řešit problematiku ghet tím, že Romy rozdělí podle sociálních úrovní. Ti se proti návrhu ostře ohradili.
Pracovní návrh Jiřího Čunka počítá s rozdělením Romů do několika sociáních úrovní podle závislosti na sociálním systému.
"Vše, co v tom návrhu je, vede k tomu, abychom odstranili gheta a podpořili funkci rodiny,“ říká Čunek.
Romy rozděluje do tří skupin. V první budou ti, kteří sociální úřady téměř nepotřebují. Do druhé patří Romové, pro které jsou sociální dávky nutností. A pak by vytvořil ještě jednu skupinu lidí s názorem, že práce je zbytečná a dávky stačí.
Pro ty by stát zřídil speciální ubytovny s tvrdým režimem a neustálým dozorem.
Romové s takovým rozdělováním nesouhlasí. "Jestli nás chce škatulkovat do tří dílů, tak to je zhovadilost,“ řekl romský aktivista Jan Šipoš.
"Podle mého názoru by byl produktivnější individuální přístup,“ říká ministryně Džamila Stehlíková.
Zdůraznila, že se jedná zatím jen o pracovní návrh, zároveň ale nevyloučila, že by na konci jednání jakési rozdělení Romů mohlo být.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz