Němečtí pravicoví radikálové se sešli v Kolíně nad Rýnem. Na "antiislámské demonstraci“ chtěli varovat před islamizací Evropy.
Úřady na poslední chvíli ale jejich setkání zakázali. Z bezpečnostních důvodů. Do ulic města totiž vyšly i tisíce odpůrců pravicových extrémistů.
"Shromáždění by ohrožovalo bezpečnost občanů,“ řekl mluvčí kolínské policie. Starosta města Fritz Schramme už dříve prohlásil, že akce "eurofašistů“ nemají v jeho městě místo.
Akce pravicového sdružení ProKöln měla začít v poledne. Na místě konání se sešlo asi padesát pravičáků, očekávalo se jich přitom až 1500. Ti chtěli varovat před islamizací Německa a Evropy. Vadí jim třeba plánovaná stavba mešity v centru města.
Proti plánu pravicových demonstrantů se ale postavila levice. Tisíce jejích příznivců pořádala v Kolíně protiakce. Skupina demonstrantů například blokádou železniční trati zabránila asi 150 pravičákům, aby se z letiště dostali do centra města.
Na jiných místech stavěli levicoví radikálové barikády a útočili kameny na policisty. Podařilo se jim tak zablokovat většinu cest k místu setkání pravicových demonstrantů.
Odpor ze strany levičáků nabyl podle policie takových rozměrů, že už policisté nemohli zaručit, že dokáží ochránit pravičáky. Proto se jejich akci rozhodli zakázat. Na jiném místě v centru Kolína poklidně demonstrovalo pět tisíc lidí proti rasismu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz