Zpravodajství

Stát utahuje opasek, odboráři chystají stávky

Stát utahuje opasek, odboráři chystají stávky
Zdroj: TN.cz

Některá ministerstva dostanou příští rok méně peněz, než s kolika počítala. S tím ale nesouhlasí odboráři.

Rekordně nízký schodek ve výši 38,1 miliard korun přijala vláda v pondělí. Vláda chce příští rok šetřit kvůli euru, většina ministerstev proto dostane méně, než původně požadovala.


Zatím nejhůře situace vypadá pro ministerstvo dopravy. Fond dopravní infrastruktury bude příští rok hospodařit s rozpočtem ve výši 84,4 miliardy korun, což je zhruba o 3,5 miliardy méně než letos.


Naopak nejvíce si polepšilo ministerstvo školství, které oproti letošku dostane příští rok více než pět miliard korun.


Kdo vyrazí do ulic?


Za pár dní, 1. října budou před ministerstvem vnitra na pražské Letné demonostrovat hasiči a policisté. Částečně se k nim přidají také celníci a vězeňská služba. Reprezentaci vyšlou i zdravotnické odbory. Nelíbí se jim, že ministerstvo počítá pouze z navyšováním mimotarifních složek platu - tedy odměn a přesčasů. Platový základ daný tabulkami jim ale pro příští rok zůstane stejný.


Demonstrace se bude konat od 14. hodiny a potrvá zhruba 60 minut. "Očekáváme účast jednoho až dvou tisíc lidí," uvedl místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Daniel Bláha. Kromě masivní podpory z Prahy a jejího okolí přijedou také autobusy z Volar, Prachatic, Českých Budějovic či Písku.


Demonstraci na 13. října chystá také Agrární komora. Zda k blokování některých pražských silnic skutečně dojde, se nakonec rozhodne 3. října, kdy bude komora jednat s ministrem zemědělství.


Nespokojenci, kteří zatím vyčkávají


Protesty zvažují také zdravotnické odbory. Podle předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Jiřího Schlangera se o případných nepokojích v českých městech rozhodne na přelomu října a listopadu. Do té doby chtějí odbory vyjednávat o rozpočtu s poslanci. Podle odborářů totiž chybí peníze na základní tabulkové platy a na dotace pro poskytovatele sociálních služeb.


S tím, kolik dostali přidáno, nejsou spokojeni ani zaměstnanci finančních úřadů. "Deset tisíc jejich zaměstnanců podepsalo petici, v níž vyjadřují nespokojenost s platy. Ministr financí na ni nereagoval," říká předsedkyně Odborového svazu státních organů a organizací Alena Vondrová.


Svaz proto teď bude oslovovat své členy a ptát se jich, jak chtějí dál postupovat. Na 9. října je pak svoláno mimořádné zasedání předsednictva svazu.


Učitele miliarda navíc nepotěšila


"Mám pocit, že s touto vládou není možné se dohodnout bez masových protestů, protože ministři na věcné argumenty neslyší a dělají jen politická rozhodnutí," naznačuje Vondrová nepřímo možnost protestu nebo stávky.


Jasno nemají zatím ani vysoké školy. Učitelé sice dostali přidáno nejvíc, ale většina peněz odtekla na střední a základní školy. Univerzity zatím ostrouhaly.


"Dostali jsme sice o půl miliardy víc než loni, ale doufáme, že to není konečné číslo. Ministr Liška nám slíbil, že bude další peníze hledat. Chceme minimálně ještě miliardu korun. Protesty zatím neplánujeme, protože nás čekají ještě dlouhá jednání," uvažuje rektor ČVUT a člen České konference rektorů Václav Havlíček.


Peníze navíc nepřesvědčily ani školské odbory. "Pokrok to samozřejmě je, ale peníze horkotěžko vyrovnávají inflaci, natož propad mezd v letošním roce," uvedl za Českomoravský odborový svaz školství jeho místopředsedkyně Markéta Vondráčková.


Učitelé a další pracovníci ale nepokoje zatím nehlásí. "Rozpočet jsme ještě neviděli a nesetkali jsme se ani s ministrem, proto je zatím těžké dělat závěry," dodala Vondráčková.


Vlna protestů se naposledy republikou přehnala 24. června. Tehdy protestovali po celé republice proti reformám řidiči, zdravotníci nebo zemědělci.Kdo si naopak rozpočet chválí?


Vláda chce peníze do rozpočtu přilít i tím, že mýtné na dálnicích chce nově vybírat i od mnohem lehčích náklaďáků než doposud. Platit by totiž měla všechna auta nad tři a půl tuny. Teď se mýto týká jen aut nad 12 tun.


Dopravci tuto úpravu vítají. "My s tím opravdu nemáme problém. Přijde nám to spravedlivé a je jedině správné, aby platila i menší auta," pochvaluje si krok vlády mluvčí sdružení dopravců ČESMAD Bohemia Martin Felix.


Líbil se vám tento článek? Dejte našemu zpravodajství hlas v anketě Křišťálová lupa.

Hana Válková, Petr Zelený, tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz