Zpravodajství

Ve školkách se bude platit za poslední ročník

Ve školkách se bude platit za poslední ročník
Mateřská škola. Ilustrační foto Zdroj: Jindřich Kodíček

Poslanci poslali do druhého čtení novelu školského zákona.

Podle ní bude znovu zpoplatněn poslední ročník mateřské školky a ruší se také limity pro počet žáků ve třídách. Nový zákon také dává ředitelům pravomoc změnit hodnocení učitele.


Novela tak připraví předškoláky o poslední rok školky zdarma, který zavedla před třemi lety sociální demokracie. Podle současné vlády ovšem nesplnil svůj účel. Opatření totiž do školek nepřilákalo děti z chudých rodin, jak se očekávalo. Naopak narostl počet dětí s odkladem školní docházky, čímž se školky přeplnily. 


Málo dětí školku nezruší


Vládní návrh však počítá se vznikem přípravek pro předškoláky. „Přípravky pomohou tomu, aby se předškoláci lépe připravili na školní systém, a pak neměli problémy vydržet v klidu během výuky,“ uvedl k návrhu předseda školského výboru sněmovny Walter Bartoš (ODS). 


Významnou změnou bude i zrušení minimálního počtu žáků na základních školách. Například když nyní škola nenaplnila stanovenou kapacitu, tak byla zrušena. Proti tomu protestovaly obce, které požadovaly, aby školy na jejich území směly fungovat, i když třídy nenaplní. „Podle novely už se školy s malým počtem žáků nebudou muset rušit. Pokud obce doplatí jejich provoz, tak školy zůstanou,“ doplnil Bartoš. 


Zákon se také zabývá množstvím technických úprav, koriguje například podmínky pro vzdělávání mentálně postižených občanů.

dra, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz