Zpravodajství

Straší jim v domě i na dvorku. Chtějí ho radši prodat

Rodina paní Hany už tři měsíce trpí. V jejich domě na Třebíčsku je od července slyšet monotónní hučení.

Přístroje neznámý zvuk zachytit nedokáží, přesto většina těch, kdo dům navštívili, tvrdí, že jde o velice nepříjemný vjem. „Je to, jako kdybyste byli v ponorce,“ tvrdí například senzibil Milan Lučivňák.


Jeho virgule přitom nezaznamenaly žádný nepřirozený jev. „Geopatogenní zóny tu nejsou, ale je to tak nepříjemné, že tu vydržím maximálně dvacet minut,“ dodává.


V noci z pondělí na uterý byl hukot tak silný, že byl slyšet i na dvorku.


Paní Hana je zoufalá. Do domu vložila s manželem veškeré peníze a ještě se zadlužila. Přesto si nemůže užívat. Navíc má tříměsíční miminko a bojí se o něj.


„V ložnici nemůžeme spát, tam je ten zvuk nejhorší. Nocujeme vedle kuchyně na zemi na matracích, kde hluk přebije vrčení ledničky,“ dodává a přiznává, že je rozhodnutá se odstěhovat. „Prodáme to tu a půjdeme pryč,“ tvrdí.


Za rodiči nechtějí jezdit ani děti. „Nevydržím tu kvůli tomu,“ tvrdí syn David a podobně hovoří i jeho přítelkyně Simona. „Vnímají to i psi, nechtějí do té místnosti vůbec chodit a kňučí,“ popisuje.


Zdroj nepříjemného jevu přitom nikdo nezná. „Byla tu hygiena a přístroji nenaměřila nic. Podle ní je tu klid. Pracovnice ale řekly, že to také slyší. Vystřídala se tu i řada senzibilů,“ dodává zoufale paní Hana.


Podle ní by mohlo jít o vibrace, které ale odhalí pouze speciální přístroj, jehož pronájem stojí ovšem desetitisíce. „To si nemůžeme dovolit,“ povzdechla si.


Majitelé domu už jako původce vyloučili nedaleké zemědělské družstvo i místní elektrozařízení. Všechno bylo vypnuto, ale hluk neustal.


Za nejpravděpodobnějšího původce tak všichni považují jadernou elektrárnu Dukovany vzdálenou několik kilometrů vzdušnou čarou. Ta měla nedávno spustit novou výkonnější turbínu, která by mohla způsobit vibrace. „Je tu jílové podloží, které vibrace přenáší,“ tuší paní Hana.

Dušan Vrbecký, tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz