Pražský soud potvrdil rozsudek ve sporu restituenta Vítězslava Kumpery a kolodějské radnice o budovu zámecké jízdárny.
Ta se nachází v blízkosti barokního zámku v Kolodějích. Samotnou budovu zámku Kumperovi již soud v polovině října s konečnou platností přiřkl, když zamítl odvolání úřadu vlády proti verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 9. Také v případě nemovitostí v blízkosti památky rozhodl soud ve prospěch restituenta.
Obvodní soud počátkem roku zamítl žaloby úřadu vlády a městské části směřující proti loňskému rozhodnutí pražského pozemkového úřadu o navrácení zámku s přilehlými budovami a oborou dědici původního majitele. Podle něj při zabavování nemovitostí byly zneužity poválečné prezidentské dekrety. Kolodějská radnice se odvoláním snaží získat především zámeckou jízdárnu nacházející se před oborou.
Stát zabavil zámek a další budovy v roce 1948 Antonínu Kumperovi podle takzvaných Benešových dekretů. Jeho dědic po roce 1989 přesvědčil úřady, že poválečné vyvlastnění bylo protiprávní.
Poslední majitel zámku ležícího při východním okraji Prahy Antonín Kumpera působil za první republiky jako ředitel Waltrovky. Koloděje koupil před válkou. Průmyslník opustil Československo a až do své smrti žil v Brazílii. Po listopadu 1989 nárok na budovy vznesl jeho vnuk.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz