Ve vojenském muzeu na pražském Žižkově stěhovali unikátní stroj ve čtrnáctimetrové výšce.
Prvorepublikový tank Škoda LT-35 dostal Vojenský historický ústav darem od americké vlády. Teď bude stát na dvoře žižkovského muzea jako součást výstavy "Mobilisace 1938". Nejprve ho ale musel přenést jeřáb přes 14 metrů vysoký portál muzea.
Ve srovnání se současnými tanky není LT-35 žádný kolos, přesto váží 10,5 tuny. Unikátní exemplář sem doputoval z amerického muzea v Aberdeenu, kam se po válce dostal jako válečná kořist.
Čestí historici zjistili, že původně jej československá armáda převzala do výzbroje v září 1937. O rok později, za dramatických dní mnichovské krize, se pohyboval v jižních Čechách a pak na Slovensku. Po vzniku protektorátu jej do výzbroje zařadil německý wehrmacht.
Shodou náhod stroj válku přežil a dostal se do USA. Po očekáváné rekonstrukci příští rok na jaře bude dokonce pojízdný.
Jde o velmi cenný exemplář, protože tanky tohoto typu lze najít už jen v Rumunsku a v Srbsku, kde mají dokonce dva kusy. Těsně před válkou tvořily LT-35 páteř československých tankových sil, v boji je využili však až Němci.
Nasadili je v Polsku, ve Francii a nakonec v Rusku, ale v tehdejším stádiu války už tento lehký tank nemohl konkurovat lépe opancéřovaným a vyzbrojeným ruským strojům.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz